ikona1234praca_dom
Ela Makos
06/05/2016

Zadbaj o podłogę

Podłogi olejowane potrafią zachwycić niejednego gościa. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich czyszczenia?

Deski na podłodze w naszym domu sprawiają, że zyskuje całe wnętrze. Nabiera szlachetnego wyglądu i sprawia, że tworzy się naturalny mikroklimat. Najpopularniejszą metodą wykończenia podłóg drewnianych, która dodatkowo podkreśla atuty drewna, jest olejowanie. Takie podejście do naszej podłogi pozwoli uchronić ją od zarysowań lub znacznie łatwiej sobie z nimi radzić.

Olejowanie nie jest nowym zabiegiem. W ten sposób postępowało się już od wieków, gdyż wspomniany impregnat sprawdza się idealnie. Naturalny olej nie tylko zabezpiecza wierzchnią warstwę drewna, ale i wnika w jego strukturę. Przeprowadzając ten zabieg zyskujemy znacznie lepszy kolor desek, bardziej wyraziste jest także ich usłojenie. Podłoga posiada dzięki temu jeszcze kilka innych właściwości. Jest odporna na wilgoć, ale w pewien sposób także „oddycha”. Starzeje się w naturalny sposób, a jej trwałość sprawia, że najlepiej stosować ją w miejscach najbardziej uczęszczanych. Pod wpływem oleju drewno pęcznieje i wszelkiego rodzaju zarysowania lub ubytki stają się niedostrzegalne.

Częstotliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych powinna być zależna od intensywności użytkowania drewnianej podłogi. Przez pierwszy rok najlepiej jest powtórzyć olejowanie dwa lub trzy razy. Później można to robić raz na pół roku albo raz na rok. W przypadku powierzchni mocno eksploatowanych powtórne olejowanie należy jednak przeprowadzać częściej – średnio co cztery miesiące. W pielęgnacji podłogi pokrytej olejem pomocne są również specjalistyczne środki ochronne, jak mydło olejowe, pasta pielęgnacyjna czy olej pielęgnacyjny.

Mydło olejowe posłużyć nam może do bieżącej pielęgnacji. Dzięki niemu łatwiej jest nam chronić drewniane podłogi. Codzienna pielęgnacja powinna się opierać jednak przede wszystkim na zamiataniu i odkurzaniu. Warto zwrócić uwagę na zmywanie podłogi na mokro. Dobrze jest to robić regularnie, a podczas mycia do wody dodawać mydła do podłóg lub wspomnianego mydła olejowego.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234praca_dom
ikona1234praca_dom

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.