Martin Pover
Martin Pover - „Więzienia”/fot.imagomundi.pl
gamma
02/08/2010

Martin Pover – „Więzienia”

Zdjęcia składające się na cykl „Więzienia” wbrew pozorom nie dotyczącą miejsc, w których odbywają karę ludzie. Wykonane zostały w zoo na całym świecie.Wystawę można oglądać w krakowskiej Galerii Camelot.

Zgromadzone na wystawie w Galerii Camelot prace pochodzą z cyklu „Więzienia (Carceri)” powstałego w latach 2003-2009. Tytuł wziął się od serii rysunków włoskiego rysownika Giovanni Battisty Piranesiego z 1750 roku przedstawiającego więzienia będące wytworem wyobraźni artysty. Projekt Martina Povera zawiera fotografie pustych klatek, przestrzeni, które swą atmosferą niepewności i napięcia przywołują na myśl scenę teatru. Opuszczone pomieszczenia przepełnione są atmosferą nieuniknionej skończoności. Przykuwająca uwagę architektura zoo decyduje o punkcie oglądania, iluzja udająca rzeczywistość zostaje obnażona.

Artysta w swoich pracach ujawnia, że współczesne zoo, zamiast dostarczać subtelnych doświadczeń obcowania z dziką naturą, nieudolnie imituje rzeczywistość. Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z Paryża, Londynu, Edynburga, Colchester, Pekinu, Szanghaju, Tiencina, Lizbony, Berlina, Rzymu, Pragi, Budapesztu, Waszyngtonu, Los Angeles i San Diego.

Pomimo złudnego wrażenia, że zoo dają wyobrażenie żywej przyrody, w rzeczywistości odizolowywują gatunki od siebie, uniemożliwiając jakąkolwiek naturalną interakcję pomiędzy odmiennymi grupami zwierząt, gadów, ryb i ptaków. Zwierzęta są zamknięte w klatkach, zduszone w szklarniach czy na wybiegach – uwięzione, pozbawione praw i nadanej im siły – pisze Liz Wells.

Martin Pover – angielski fotograf, zdobył licencjat z fotografii na Polytechnic of Central London, studia magisterskie w zakresie sztuki ukończył na University of East London. Jego prace pokazywane były podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, USA, Kanadzie. W 2007 roku wziął udział w zbiorowej wystawie „Jacy jesteśmy. Fotografując Wielką Brytanię, 1840-2007″, w londyńskiej galerii Tate Britain. Jego artykuły z dziedziny sztuki były publikowane przez Portfolio i London Independent Photography. Od wielu lat naucza, wykładał na kilkunastu uczelniach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Malezji, Australii, Grecji i Kanadzie. Obecnie jest starszym wykładowcą na University College for the Creative Arts.
Wystawę będzie można oglądać do końca wakacji.

Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi
ul. Św. Tomasza 17
Kraków

Źródło: www.imagomundi.pl

Martin Pover
Martin Pover

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.