ikona1234pejzaz_miasto
Karol Pisarski
18/01/2017

Samotność w trudnych czasach

Bohaterką pierwszej książki Gavriela Savita jest mała dziewczynka, która z dnia na dzień zostaje sama. Bez ojca, bez opiekuna, bez przyjaciół, bez żadnej szansy na normalne życie. Na jej drodze staje jednak ktoś, kto odmieni jej życie i sprawi, że w trudnych do przetrwania czasach drugiej wojny światowej jej życie nabierze zupełnie innego sensu

Dzięki książce zatytułowanej „Anna i Pan Jaskółka” mamy okazję na moment przenieść się do Krakowa z 1939 roku. Anna jest córką profesora lingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma 7 lat, ale już doskonale włada kilkoma językami. Pewnego dnia ojciec Anny wychodzi z domu i jak zwykle w takiej sytuacji zostawia ją pod opieką przyjaciela, niemieckiego aptekarza.

Tym razem jednak ojciec nie wraca, a aptekarz nie wyraża chęci, aby zaopiekować się dziewczynką. Anna nie wie, że Niemcy dokonali aresztowań w ramach czystki przedstawicieli polskiej inteligencji. Jest małą przestraszoną istotą, która nie może dostać się do zamkniętego mieszkania i nie wie, co ma ze sobą zrobić.

W tej sytuacji trudno jest jej znaleźć dobre rozwiązanie. Chodzi po ulicach i nie wie do kogo powinna się zwrócić. W końcu trafia na dziwnego nieznajomego, który zwraca na nią uwagę. Próbuje dowiedzieć się czegoś o Annie, zadając jej pytania w rozmaitych językach, a gdy stara się ją ośmielić i zachęcić do rozmowy, zaczyna wydawać dźwięki, na które reagują ptaki.

Książka w piękny i poetycki sposób przekazuje prawdę o trudnych czasach i niezwykłej przyjaźni tych dwojga, o wędrówce poprzez cały kraj, o dorastaniu Anny, okropnościach wojny i tym dodatkowym języku, którego się uczy dziewczynka od swojego opiekuna – o języku Drogi.

Źródło: Wydawnictwo Jaguar

ikona1234pejzaz_miasto
ikona1234pejzaz_miasto

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.