Mr. Vintage
Mr. Vintage
28/04/2011

Buty na wiosnę – dla każdego coś miłego

Drogą mailową otrzymuję już sporo próśb o pomoc w wyborze najbardziej uniwersalnych butów na sezon wiosenny, więc dzisiaj postanowiłem w skrócie podjąć ten temat. Na początku warto podkreślić, że nie ma jednych uniwersalnych butów, które będą odpowiadać każdemu i będą pasować do wszystkiego. Wiele zależy od stylu ubierania, okazji, pogody.

Zaproponuję kilka modeli butów, które w mojej opinii są ponadczasowe i klasyczne w każdej z kategorii stylistycznych. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie może nie w sensie dosłownym (te konkretne modele), ale przynajmniej w sensie inspiracji a wyboru dokona według własnych upodobań kolorystycznych i zasobności portfela. Marki celowo wybrałem z różnych kategorii cenowych.


Góra od lewej: Opening Ceremony, Asos, Rolnado Sturlini.
Dół od lewej: Asos, Sperry Top-Siders, Converse.
Wszystkie zdjęcia z asos.com


1. Zamszowe chukka boots/desert boots.
To doskonałe rozwiązanie na chłodniejsze dni. Prosta forma, cienka skórzana podeszwa – te elementy sprawiają, że mimo, iż jest to but wysoki, to sprawia wrażenie „lekkiego”. Z powodzeniem można je założyć do zestawów w stylu smart casual, czyli np. spodnie chinosy + koszula button down + bawełniana marynarka.

2. Zamszowe półbuty.
Najbardziej formalne buty spośród tych, które dzisiaj zaproponuję, co nie oznacza, że są to buty wyłącznie do zestawów eleganckich. Weźmy na przykład brougesy na skórzanej podeszwie. Skóra zamszowa oraz ażurki obniżają ich formalność i czynią z nich bardzo uniwersalne buty. Zamszowe brougesy polecałbym do garniturów mniej formalnych i zestawów smart casual (marynarka+spodnie+koszula). Podobną rolę mogą spełnić np. zamszowe monksy, a więc półbuty zapięciem klamrowym.

3. Zamszowe loafersy.
Buty będące o stopień niżej od brougesów w hierarchii elegancji. Wymieniłbym podobne zastosowanie jak powyżej, dodatkowo dodając informację, że ten rodzaj butów można założyć na gołą stopę.

4. Mokasyny driving mocs.
Jeden z najpopularniejszych modeli butów na sezon wiosenno-letni. Klasyczne driving mocs są bardzo uniwersalne, dobrze będą wyglądać praktycznie do każdego rodzaju spodni a także do klasycznych szortów.

5. Buty żeglarskie.
Kolejna propozycja to mój ulubiony model butów, czyli klasyczne buty żeglarskie. Ten rodzaj butów charakteryzuje przede wszystkim prostota i wygoda. Dzięki tym cechom, już kilkadziesiąt lat temu "buty na łódkę" z powodzeniem weszły do mody codziennej i obecnie to już klasyka stylu casual/sportswear. Podobnie jak driving mocs, również te buty są bardzo uniwersalne i jako jedne z niewielu butów krytych wyglądają dobrze i „naturalnie” w zestawie z szortami. Klasyczne buty żeglarskie wykonywane są ze skór zamszowych, nubukowych i gładkich.

6. Niskie trampki.
Moja ostatnia propozycja to klasyczne niskie trampki płócienne. Buty o długiej historii, które praktycznie co sezon pojawiają się w różnych formach i kolorach. Większość modeli odwołuje się oczywiście do klasyki gatunku – modelu All Star marki Converse. Jeansy, t-shirty, bluzy z kapturem, sportowe marynarki – to będzie się dobrze komponować z klasycznymi trampkami.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.