nessi_oficerki_ikona
Fot. Nessi
Kalina Samek
17/11/2013

Elementy buta – czy wiesz, z czego składa się but?

Obcas, flek, podeszwa czy język buta – te słowa zna chyba każdy. Ale jest ich znacznie więcej. Czy na pewno wiesz, jakie elementy składają się na jednego buta?

Zacznijmy od zapiętka. Jak sama nazwa wskazuje, ta część buta składa się tuż za piętą, z tyłu stopu. Miękki zapiętek jest ważny, zwłaszcza w obuwiu dla dzieci. Wtedy stopa pracuje naturalnie, musi się wysilać, aby utrzymać równowagę. Każdy ortopeda więc poleci buty z miękkim zapiętkiem dla dzieci, nie tylko tych, które niedawno nauczyły się chodzić i mają problemy takie jak np. koślawość kolan.

Flek to kolejny element, który znany jest zwłaszcza tym, którzy noszą eleganckie obuwie. Buty damskie na obcasie zawsze posiadają fleki. To ta część buta, która jest bowiem doklejana do obcasa, ma na celu zapobieganie się jego ścieraniu. Fleki są twarde, najczęściej powstają z gumy obuwniczej lub metalu. Często znajdują się dodatkowe, zapasowe fleki w opakowaniu z butami, na wypadek gdyby stare wypadły wskutek używania. Sam obcas zaś przytwierdzony jest do podeszwy obuwia, ma wysokość ponad pół centymetra, warto jednak dodać, że buty sportowe nie mają obcasów, obcas bowiem to podwyższenie w miejscu pięty.

Otok zaś to element, który można by określić mianem otoczki, obwódki powstałej na podeszwie, czasami, w butach skórzanych, przypomina wzór warkocza. Obłożyną natomiast nazywamy część buta, którą stanowi materiał, z którego powstaje but, na przykład skóra, i rozciąga się on od zapiętka do zazwyczaj miejsca, gdzie się kończą sznurowadła, o ile but je posiada. Pod obłożyną znajduje się język buta, choć oczywiście nie wszystkie buty posiadają język. Następnie jest przyszwa, czyli dalsza część materiału, od sznurowadeł aż po sam czubek stóp. Obłożyna i przyszwa tworzą zarys buta. To cały materiał, w który wkładamy nasze stopy, oparty na podeszwie. Wykończenie każdego buta stanowi wyściółka w jego wnętrzu, może być tekstylna, syntetyczna lub skórzana. To ona w dużej mierze wpływa na komfort noszenia butów.

nessi_oficerki_ikona
nessi_oficerki_ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 21/08/2019 17:45

    CytujSkomentuj

    Czego to jeszcze człowiek o zyciu nie wie :0 . Że jest zapietek i flek to oczywiście, że wiedziałam, że jest coś takiego jak otok, obłozyny i przyszwa to niestety już nie ;) ale ja chętnie czytam takie ciekawostki, bo własnie mało kto o tym wie.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.