Mr. Vintage
Mr. Vintage
04/09/2011

Trendy jesień-zima 2011/2012

Dzisiejszym wpisem rozpoczynam subiektywny przegląd światowych trendów w modzie męskiej na sezon jesień-zima 2011/2012. Swoje spostrzeżenia opieram na kolekcjach pokazanych na tygodniach mody w styczniu 2011 roku.

Tym razem przegląd rozpocznę od najbardziej charakterystyczny fasonów, detali i akcesoriów, a kolejnych odcinkach przedstawię trendy kolorystyczne.


1. Futrzane kołnierze.
Jeden z najbardziej charakterystycznych trendów tego sezonu to futrzane kołnierze przy kurtkach i płaszczach. Element odzieży kojarzący się z regionami wyjątkowo mroźnymi (północ Rosji, Alaska, wysokie góry) został w tym sezonie wykorzystany przez bardzo wiele marek i projektantów. We wspomnianych regionach, futrzane wykończenia spełniają przede wszystkim funkcje praktyczne (znakomicie chronią twarz i szyję przed wiatrem), w kolekcjach popranych poniżej są to przede wszystkim funkcje ozdobne.

Od lewej: Burberry Prorsum, Gucci, Salvatore Ferragamo.


2. Budrysówki.
Fason kurtki wyjątkowo chętnie wykorzystany przez projektantów w sezonie jesień-zima 2011/2012 to budrysówka – kurta o długiej historii, która zaczyna się w czasach I wojny światowej (dla przypomnienia polecam mój wpis o budrysówkach). Część projektantów postawiło na fason klasycznej budrysówki, inni zapożyczyli tylko charakterystyczne zapięcia i detale. Kurtki i płaszcze inspirowane klasycznymi budrysówkami pojawiły się m.in. w kolekcjach: Tommy Hilfiger, Paul Smith, Valentino, Bottega Venetta, Roberto Cavalli.

Od lewej: Botega Venetta, Paul Smith, Roberto Cavalli.


3. Długie płaszcze.
Kolejnym elementem wierzchnim, który pojawił się w kolekcjach bardzo wielu marek i projektantów są długie płaszcze sięgające za kolano.

Od lewej: Giorgio Armani, Ermenegildo Zegna, Calvin Klein.


4. Krata na płaszczach i kurtkach.
Duża kontrastowa krata widoczna na płaszczach i kurtkach są jednym z najbardziej charakterystycznych wzorów tego sezonu. Zobaczymy ją przede wszystkim na dwurzędowych bosmankach, ale także na długich płaszczach.

Od lewej: Perry Ellis, Z Zegna, Corneliani.


5. Szerokie spodnie.
Trend ten jest kontynuacją tego, co było już widoczne w minionym sezonie wiosna/lato (pisałem o tym w marcu). Spodnie o szerokich nogawkach tym razem pojawiły się w jeszcze większym natężeniu - kolekcje m.in.: Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Calvin Klein, Giorgio Armani, Z Zegna.


Od lewej: Calvin Klein, Dries Van Noten, Ralph Lauren.


6. Dwa rzędy.
Kolejny element, który jest kontynuacją poprzednich sezonów w jeszcze większym natężeniu są 2 rzędy guzików widoczne na płaszczach, kurtkach i marynarkach. Takie elementy zobaczymy m.in. w kolekcjach: Burberry, Corneliani, John Varvatos, Ralph Lauren, Roberto Cavalli i wielu innych. Ten trend już jest widoczny w wielu sieciówkach: H&M, Zara, Reserved…


Od lewej: Roberto Cavalli, Tommy Hilfiger, Salvatore Ferragamo.


7. Duże torby.
Jeśli chodzi o dodatki, to moim zdaniem najbardziej charakterystyczny element tego sezonu, to duże torby bardziej przypominające walizki/kufry.

Od lewej: Prada, Giorgio Armani, Trussardi 1911.


Źródło wszytstkich zdjęć: gq.com

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.