inspirujace-kobiety-ikona
Anna Chodacka
18/03/2018

Inspirujące kobiety ze świata: Rebecca Solnit

Czasem wystarczy tylko wzmianka, którą przeczyta się w prasie. A czasem potrzebujesz całego popołudnia, żeby zgłębić sylwetkę kogoś, o kim myśl będzie ci towarzyszyć. Oto mój osobisty ranking 7 kobiet wartych każdej sekundy uwagi, a o których mogliście nie słyszeć

Jakiś czas temu, na użytek publicznej debaty ukuto na Zachodzie termin „Mansplaining”. Pojęcie to, na stałe weszło do języka angielskiego i jest często używane w trakcie dyskusji o nierówności kobiet. Potocznie, oznacza objaśnianie świata kobietom przez mężczyzn, w sposób protekcjonalny. W związku ze zmianami na świecie i coraz szerzej zakrojoną debatą o parytetach, wyrównywaniu szans na rynku pracy, obecności kobiet w polityce, pojęcie doczekało się nawet swojego wpisu w Wikipedii. Rebecca Solnit, amerykańska autorka i pisarka, która szerzej znana jest ze współpracy z Harper’s Magazine, postanowiła zgłębić temat. Wydana w 2015 roku w USA, a w tym roku dostępna także w Polsce, jej książka „Men explain things to me” („Mężczyźni objaśniają mi świat”, Karakter, Kraków 2017), bardzo wyraźnie pokazuje, że pojęcie „mansplaining” nie jest tylko wymyłem szalonych feministek. Mężczyźni naprawdę objaśniają kobietom świat, co więcej uważają, że mają do tego pełne prawo i wyższe kompetencje. Solnit feministką faktycznie jest. A ponadto historyczką, autorką tekstów i 20 książek, których tematyka skupia się na feminizmie.

Notka polskiego wydawcy „Mężczyźni objaśniają mi świat”: „Zaczyna się niewinnie, od czegoś, co przy pewnej dozie dobrej woli można by uznać za towarzyską niezręczność. Podczas przyjęcia pan domu nie przyjmuje do wiadomości, że rozmawia z autorką książki, którą właśnie jest jej łaskaw objaśniać. Rebecca Solnit widzi jednak w tym zdarzeniu coś więcej, coś, z czym stykają się na co dzień miliony kobiet na świecie: przejaw symbolicznej przemocy ze strony mężczyzn, emanację patriarchalnego systemu, w którym funkcjonujemy. (…) Jednocześnie Solnit wpisuje sytuację i prawa kobiet w szerszy geopolityczny i kulturowy kontekst. Przywołuje też dwie inne wybitne eseistki: Virginię Woolf i Susan Sontag, z którymi podejmuje dialog i polemizuje. Lekki styl i bystrość wywodu sprawiają, że od tekstów Solnit trudno się oderwać. Z pewnością powinny one dać do myślenia zarówno kobietom, jak i mężczyznom – są aktualne aż do bólu.”

Rebecca Solnit w swoim eseju dla The Guardian: „Spotkałam w życiu, wielu wspaniałych mężczyzn, których żony zasługują na udaną karierę zawodową, ale żyją w ich cieniu. Ślub z mężczyzną, tzw. dobrą partią, jest wciąż uważany za szczyt osiągnięć kobiet w wielu kręgach. Niektóre z tych kobiet rozkwitają w tej roli, ale nierzadko funkcja tej kobiety sprowadza się do pomocy i bycia służebnicą. Jeśli dochodzi do rozwodu, te kobiety rozwodzą się z tożsamością mężczyzny, którą pomogły zbudować. Jest tak wiele kobiet, które zostały w domu, wychowywały dzieci, podczas gdy mężczyźni wyruszali w świat, spełniali marzenia. To wspaniali mężczyźni z genialnymi karierami i pięknymi rodzinami. Nikt nie pyta ich, jak udaje im się to wszystko pogodzić. Ale my to wiemy: ona to godzi.”

Rebecca Solnit zadaje współczesnym kobietom ważne pytanie: „Jak masz marzyć o wielkości, skoro twoją rolą jest nie przeszkadzać i zbytnio się nie wyróżniać, aby nie wprawić kogoś w zakłopotanie swoją wspaniałością?”. Warto zadać to pytanie sobie samej.

Anna Chodacka-Penier

Pozostałe sylwetki inspirujących kobiet ze świata w „Sukces jest Kobietą. Pasja, biznes, inspiracja”


inspirujace-kobiety-ikona
inspirujace-kobiety-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.