DSC_0350m
Ela Makos
17/03/2017

Marzena Bulska: Dobra księgowość to oręż przedsiębiorców w walce na rynku.

Marzena Bulska swoją wiedzą i działaniem każdego dnia udowadnia, że to prawda. Poznajcie kobiecą stronę rachunkowości w firmie BOOLSKA.PL, dla której zwycięstwo rynkowe klientów jest najważniejsze!

Jest pani kobietą sukcesu. Jaki jest pani przepis na sukces?

Marzena Bulska, Prezes Zarządu Kancelaria Prawno-Podatkowa BOOLSKA.PL sp. z o.o.: Sukces osiągają ludzie, którzy mają otwarty umysł i potrafią oszacować potencjał rynku. Trzeba być konsekwentnym i wytrwałym. Trzeba wierzyć w to, co się robi. Trzeba umieć dostrzec i docenić potencjał ludzi, z którymi się pracuje, bo to, co dajemy od siebie, powraca do nas.

Kim są klienci BOOLSKA.PL?

Naszymi klientami są małe i średnie firmy o różnej formie prawnej, zarządzane w większości przez kobiety. Wśród naszych klientów są również duże przedsiębiorstwa. Kupują one bardzo wysokiej jakości obsługę podatkową i rachunkową. Firmy naszych klientów są dla nich „rynkowymi dziećmi”, którym trzeba zapewnić dobre warunki dla rozwoju oraz ochronę przed ryzykiem podatkowym.

Na czym polega kobieca strona rachunkowości?

Problemy kobiece najlepiej rozumie inna kobieta. To dotyczy również rachunkowości. Zważywszy na częstotliwość zmian przepisów dotyczących podatków oraz sprzeczności w ich interpretacji, ustawodawstwo można zaliczyć do głównych problemów, z którymi muszą zmierzyć się kobiety. Hasło „Kobieca Strona Rachunkowości” jest również sprzeciwem wobec stereotypowego wizerunku księgowego. My udowadniamy, że zawód ten jest bardzo kobiecy.

Czy kobiety to naprawdę słaba płeć? Jakimi są szefami?

Kobiety potrafią być silne i zdeterminowane, gdy walczą o siebie i o swoje prawa. W taki też sposób prowadzą swoje firmy. Zatem określenie słaba płeć jest błędne. Nie ma nic wspólnego z codziennym życiem kobiet.

Czy kobiety mają w sobie potencjał przedsiębiorczości?

To zależy od warunków, w jakich działają. Na pewno przyjaźniejsza legislacja i bardziej praktyczne rozwiązania systemowe ułatwiłyby prowadzenie firm i zachęciłyby panie do podejmowania nowych wyzwań rynkowych.

Dlaczego księgowość jest tak ważna w prowadzeniu firmy?

Dobra księgowość to oręż przedsiębiorców w walce na rynku. Zacznijmy jednak od tego, że księgowość jest obligatoryjna dla osób prowadzących firmy. Pomijając jednak aspekt obowiązkowości, księgowość prowadzona w sposób rzetelny, odzwierciedla w liczbach to, co w danej firmie się dzieje. Dla przedsiębiorców jest ona użytecznym narzędziem, mającym zastosowanie w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Jaki jest pani zespół ekspertek w zakresie księgowości?

Mój zespół tworzą praktycy mający wieloletni staż zawodowy. Są to osoby dokładne, sumienne, konsekwentne. Cechuje je czujność i wyjątkowa zdolność analitycznego myślenia. Oznacza to, że przysłowiowa, ostrzegawcza „czerwona lampka zapala się” im we właściwym momencie analizowania dokumentów. Mój zespół cechuje również poczucie humoru. Trzeba umieć czasem z uśmiechem przyjąć brak logiki w tworzonych ustawach oraz sprzeczność ich interpretacji przez różne instytucje.

Jaka jest wizja BOOLSKA.PL?

Skoro teraz jesteśmy orężem kobiecych biznesów na rynku lokalnym, to chcemy być orężem kobiecych biznesów na rynkach międzynarodowych, bowiem wiele z naszych klientek otwiera swoje biura poza granicami Polski.

Czy początki firmy były trudne?

Kiedy powstawała firma byłam mamą dwójki małych dzieci. Na własnej skórze przekonałam się, że polityka prorodzinna w praktyce niewiele znaczy. Postanowiłam wtedy, że zakładając firmę, dam szansę innym kobietom, które są dyskryminowane ze względu na fakt posiadania dzieci. Pierwsze osoby w zespole to były młode mamy. Wiedziałam, że nie będzie łatwo, bo kobietom wychowującym małe dzieci naprawdę ciężko jest pogodzić pracę z obowiązkami domowymi. Dzięki jednak wsparciu ze strony pracodawcy staje się to możliwe. Mój zespół dotrzymuje terminów, rzetelnie wypełnia swoje zadania. Nie zawiodłam się na nim. W kluczowych sytuacjach zawodowych mogę liczyć na mój kobiecy zespół.

Czy zdarzały się pani przełomowe momenty w karierze zawodowej?

Oczywiście, że tak. W naszej firmie tylko pozytywne. Każda decyzja o zatrudnieniu nowej osoby jest dla mnie ważna. Zawsze powtarzam, że porównuję podjęcie decyzji dotyczącej zatrudnienia pracownika do podjęcia decyzji dotyczącej posiadania kolejnego dziecka. A to dlatego, że czuję się bardzo odpowiedzialna za ludzi, z którymi pracuję. Zawsze przełomowe są dla mnie decyzje dotyczące inwestycji. Z pewnością mogę zaliczyć do nich inwestycje w rozwój lokalnych struktur.

Czy to, co pani robi zawodowo daje pani spełnienie?

Uwielbiam analizować problemy podatkowe, uwielbiam szukać skutecznych rozwiązań i wdrażać je wraz z naszymi klientami. Oczywiście mój zawód związany jest również z ogromnym stresem i ryzykiem. Tym bardziej cieszy mnie każdy sukces zawodowy. Kocham to, co robię.

Co stanowi dla pani największy powód do dumy?

Zadowolenie klientów. Oni obdarzają nas zaufaniem i polecają nas innym przedsiębiorcom. Oni powierzają nam swoje kolejne firmy oraz inwestycje. Oczywiście, jestem również dumna z mojego zespołu, który ciągle się powiększa.

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka
Fot. Żaneta Niżnikowska/Radosław Gałczyński

DSC_0350m
DSC_0350m

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.