ikona1234seks_ludzie_zwiazek
Edyta Nowicka
03/06/2022

Porozmawiajmy o antykoncepcji

Młodzież coraz wcześniej rozpoczyna współżycie. Nie zważa przy tym często na konsekwencje. Młodzi ludzie nie stosują też środków antykoncepcyjnych. Nie stosują, bo się…wstydzą

Problemem nie jest nawet to, że młodzi ludzie nie wiedzą jak się zabezpieczać. Mają jednak pewne obawy przed tym, aby zgłosić się do lekarza, opowiedzieć mu o wszystkim, a potem kupić środki antykoncepcyjne. Składa się na to w końcu szereg działań, który wpędza młodych ludzi w jeszcze większe zakłopotanie. Im mniejsza miejscowość tym zażenowanie całą sytuacją jest coraz większe, a wcale nie powinno tak być.

Choć liczba porodów w Polsce nie jest zbyt wielka, a społeczeństwo się starzeje to ciąże nieletnich nadal stanowią absorbujący temat. Wiąże się to jednak z brakiem wsparcia młodych ludzi ze strony społeczeństwa. Być może to właśnie ono sprawiłoby, że zmniejszyłaby się liczba niechcianych ciąż i chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową.

Zdaniem specjalistów, najlepsze efekty w prewencji nieplanowanych ciąż, jak również zakażeń przenoszonych droga płciową, może dać wysokiej jakości edukacja seksualna młodzieży szkolnej, dotycząca m.in. metod antykoncepcji. Nie oznacza to jednak, że z rozmów i wsparcia w tych sytuacjach są zwolnieni rodzice. Najlepiej byłoby, gdyby to właśnie z mamą czy tatą młodzież rozmawiała o seksie i antykoncepcji. Nie tylko przez wzgląd na relacje, ale przede wszystkim ze względu na zaufanie.

Najwyższą efektywność w zapobieganiu ciąży, mierzoną tzw. wskaźnikiem Pearla, zapewniają metody antykoncepcji hormonalnej, takie jak hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna, pigułki antykoncepcyjne, pierścień (lub krążek) dopochwowy, plaster hormonalny. Istnieją jednak duże różnice między skutecznością teoretyczną, a praktyczną, wynikające z błędów w zażywaniu kolejnych dawek hormonów.

Trudno jednak we własnym zakresie ustalić, która z tych metod będzie najbardziej skuteczna dla konkretnej osoby. Stąd też potrzeba kontaktu z lekarzem, który pomoże nam wybrać ten najbardziej odpowiedni środek antykoncepcyjny. Przed pierwszą wizytą dobrze jest jednak porozmawiać z kimś, kto już wcześniej ją odbył. Dlatego po raz kolejny istotne okazuje się wsparcie bliskich, a w tym przypadku szczególnie matki.

Zdaniem specjalistów głównym czynnikiem pozwalającym realizować świadome rodzicielstwo jest wiedza. Bez informacji na temat antykoncepcji i swobodnego dostępu do niej nikt nie zrealizuje skutecznie swoich planów, szczególnie w tak delikatnej materii jaką jest sfera intymna. Mając tę wiedzę nie bójmy się jej przekazywać dalej. Lepiej jeżeli dzieci zdobędą informacje o seksie i antykoncepcji od nas, a nie od kogoś przypadkowego czy z internetu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234seks_ludzie_zwiazek
ikona1234seks_ludzie_zwiazek

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.