800na600po30
Julia Nieznalska
15/11/2015

Seks po 30.

Dlaczego seks po 30. smakuje lepiej? Im kobiety są starsze, tym bardziej są skłonne akceptować siebie

Daniel Cysarz, seksuolog:
To jest pewien paradoks. Seksualność kobiet między 20. a 30. rokiem życia jest skonstruowana raczej w taki sposób, żeby seks był celowy – albo sprawiał przyjemność partnerowi, albo służył do prokreacji. Kobiety, dopiero kiedy mają dzieci albo wiedzą doskonale, jak zaspokoić swojego mężczyznę, zaczynają sobie uświadamiać swoje potrzeby. Radość z seksu wiąże się z akceptacją siebie i swojej kobiecości. Akceptacja ciała bardzo często przychodzi z wiekiem, często dopiero po ciąży, kiedy wygląd fizyczny kobiety się zmienia i nie ma wyjścia, trzeba się z tym pogodzić.

To jednak trochę późno, dlatego ważne, by młode, dorastające kobiety, miały szanse słyszeć pozytywne komunikaty na temat seksualności. To się na szczęście powoli zmienia na lepsze. Kiedy pracuję ze studentami, widzę, że młodsze pokolenie jest tego bardziej świadome. Mam wrażenie, że obecne 20-latki potrafią bardziej cieszyć się z seksu, niż ich mamy, kiedy były w wieku córek.

Świetną sprawą są coraz liczniejsze grupy wspierające kobiety, organizujące warsztaty i spotkania na temat akceptacji ciała, mówienia o ciele. Młode kobiety mają szansę skorzystać z doświadczeń starszych koleżanek, które kiedyś przeżywały to, co one.

800na600po30
800na600po30

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.