pracaikona123nowe1
karolina
18/09/2012

Awans to zdrowie

Wysoki „status społeczny” korzystnie wpływa na odporność małpich samic i zmienia działanie ich genów, zaś jego utrata zwiększa ryzyko zachorowania – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”

Wcześniejsze prace wskazywały, że u owadów i ryb zmiana statusu społecznego może wpływać na włączanie i wyłączanie genów, zaś otoczenie społeczne zarówno ludzi, jak i innych ssaków naczelnych, ma wpływ na poziom hormonów oraz ryzyko śmierci.

Naukowcy z Duke University (USA) przeprowadzili badania na 49 samicach rezusa (Macaca mulatta). W odróżnieniu od samców, samice rezusa nigdy nie opuszczają swojej grupy i mają zwykle status zbliżony do matki. Rangę samic sztucznie zmieniono, tworząc nowe grupy, w których największym szacunkiem cieszyły się małpy, które weszły do grupy najwcześniej.

Badania krwi samic o niskim statusie wykazały mniejszą liczbę specyficznych limfocytów T oraz oznaki narażenia na przewlekły stres, podczas gdy małpia elita miała się znacznie lepiej. Ranga miała także związek z obecnością lub nieobecnością grup metylowych, które pomagają kontrolować przełączanie genów. Awans wiązał się z szybkim polepszeniem stanu zdrowia, degradacja miała odwrotny efekt.

PAP Nauka w Polsce

pracaikona123nowe1
pracaikona123nowe1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.