123nowekobieta1
Nieplanowane ciąże to nadal częste przypadki w Polsce
Ela Prochowicz
31/12/2012

O czym nie myśli facet?

Prawie połowa (47 proc.) młodych Polaków spotkała się z przypadkami nieplanowanych ciąż wśród bliskich przyjaciół i rodziny. Spośród krajów europejskich to kolejny najwyższy rezultat Polski, najmniej przypadków było w Turcji i Szwecji (po 19 proc.)

Podczas, gdy znaczna większość mężczyzn w krajach Europy sądzi, że to od obojga partnerów zależy decyzja o tym, co zrobić, gdy kobieta zajdzie w ciążę po pierwszym stosunku z nowym partnerem, w niektórych krajach skandynawskich panie mają odmienne zdanie w tej kwestii: podczas gdy w Polsce, ok. 90 proc. kobiet uważa, że oboje partnerzy ponoszą odpowiedzialność, w Szwecji i Norwegii, większość młodych kobiet myśli, że to każda z nich jest odpowiedzialna za to jak postąpić. W Szwecji i Norwegii także najwyższa grupa mężczyzn odpowiedziała, że to do kobiety należy decyzja, co w takiej sytuacji zrobić.

Badanie „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?” (Instytut Badawczy GFK, 06.2010), wspierane przez koalicję międzynarodowych organizacji zajmujących się promocją świadomego życia seksualnego, pokazują znaczącą rozbieżność pomiędzy postawą młodych ludzi wobec powszechnej akceptacji i zrozumienia antykoncepcji a ich codziennymi zachowaniami seksualnymi. Wyniki badania uświadamiają także, że niepewność i zawstydzenie różnymi rodzajami antykoncepcji są cały czas powszechne, zwłaszcza stosowanie niepewnych metod, takich jak stosunek przerywany, który przez wielu młodych ludzi jest postrzegany ciągle jako skuteczny.

Dane te i płynące z nich wnioski, podkreślają istotę systematycznej i wielowymiarowej edukacji w zakresie antykoncepcji i planowania rodziny. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie.

*Badanie „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?”  zostało przeprowadzone pomiędzy kwietniem i majem 2010 r. Łącznie objęło ono 5 253 młodych ludzi z 25 krajów świata: Argentyny, Australii, Austrii, Brazylii, Chile, Chin, Kolumbii, Korei Południowej, Francji, Hiszpanii, Malezji, Meksyku, Norwegii, Peru, Polski, Rosji, Singapuru, Słowenii, Szwecji, Tajlandii, Turcji, USA, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i Włoch.

123nowekobieta1
123nowekobieta1

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. krysia 15/11/2010 11:54

    CytujSkomentuj

    i nigdy nie wiemy co będzie ważniejsze dziecko czy kariera nauka decyzja zawsze należy do kobietylmv

  2. Dagmara 08/08/2018 21:42

    CytujSkomentuj

    Racja, tak to już chyba zawsze jest – nigdy nie ma dobrego czasu na dziecko, ślub, zmienienie pracy, dłuższy wyjazd itd… Ale też rzeczy się jakoś zmieniają w ich postrzeganiu pod kątem tegoż czasu, gdy dopada nas choroba lub szpital – z przemęczenia. I nagle – jest czas, tylko jakim to kosztem… Oby myślano wcześniej niż później,

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.