ikona1234kobieta_ludzie
Karol Pisarski
13/09/2016

Poważne problemy osób starszych

Choć zazwyczaj szanujemy osoby starsze to nie zawsze wystarczająco się o nie troszczymy. Często też one same nie po trafią o siebie należycie zadbać. Co to oznacza dla naszego kraju i w jaki sposób wpływa na całe społeczeństwo?

Osoby starsze mieszkające w Polsce nie zawsze mogą liczyć na pomoc ludzi żyjących obok. Naszych seniorów cechuje zazwyczaj znacznie gorszy stan zdrowia, mniejsze zdolności poznawcze, a także brak aktywności, czy to w kwestiach społecznych czy edukacyjnych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja osób starszych z innych krajów Unii Europejskiej. To z pewnością niepokojące objawy, szczególnie, że w wieku emerytalnym jest coraz więcej Polaków. To problem nie tylko społeczny, ale i ekonomiczny.

Specjalista prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uważa, że już teraz mamy o 2 mln dzieci za mało, ponieważ dzietność w naszym kraju jest jedną z najniższych na świecie, podobnie jak w Japonii. Nie pracuje 13,6 mln Polaków, choć 5,9 mln z nich jest w wieku produkcyjnym.

Jaka jest ta starsza część naszego społeczeństwa? Z pewnością bardzo chorowita. Co druga osoba po 65. roku życia cierpi z powodu co najmniej dwóch chorób, a seniorzy po siedemdziesiątce mają przynajmniej trzy lub cztery schorzenia. Najczęściej są to choroby układu krążenia, głównie nadciśnienie tętnicze krwi, oraz dolegliwości kręgosłupa i osteoporoza. Kolejnym ich problemem jest wspomniany już brak aktywności. To rzutuje natomiast na ich zdolności poznawcze i komunikację interpersonalną.

Jak twierdzi prof. Bolesław Samoliński, skutek tego jest taki, że seniorzy źle się leczą, ponieważ nie pamiętają, co zlecił im lekarz i jak powinni zażywać przepisane leki. A muszą stosować często co najmniej kilka, a nierzadko nawet kilkanaście farmaceutyków. Nie wiedzą, że część z nich ma inna nazwę, ale tę samą substancję czynną, co może prowadzić do ich przedawkowania, a to z kolei grozi poważnymi powikłaniami.

Według specjalisty jedynym rozwiązaniem, które może nas uchronić przed katastrofą ekonomiczną wynikającą ze zmian demograficznych, jest poprawa stanu zdrowia ludzi starszych, tak żeby mniej chorowali i byli bardziej sprawni. Dlatego tak ważne jest również, aby profilaktykę zdrowotną rozwijać od najmłodszych lat.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ikona1234kobieta_ludzie
ikona1234kobieta_ludzie

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.