portobello_ikona2
JJ
23/06/2014

Smaki regionu Emilia Romagna

Emilia Romagna to region, do którego zawsze powracamy z uśmiechem na twarzy i radością na spotkanie z naszymi znajomymi Włochami. To miejsce, gdzie zaczęła się nasza przygoda z kuchnią włoską i domy kochanych ludzi, którzy nauczyli nas, jak smakuje ich prawdziwa, rodzima kuchnia

Region Emilia Romagna jest określany, jako wyjątkowy, bo zdaniem wielu Europejczyków mieszkają tu najszczęśliwsi ludzie Europy. I coś w tym jest. Nie sposób przyjść do nich tak po prostu na kawę, od razu zapraszają do stołu, stawiają butelkę wina i częstują tym, co sami przygotowali. Niesamowite ciasta, desery, robione przez nich przetwory, takie jak oliwki, czy karczochy, coś dla nas Polaków nieznanego. To tam nauczyłam się jeść i przygotowywać zapiekany z parmezanem koper włoski.


Tego dania nauczyła mnie Włoszka Carla. Kiedy zrobiła nam Finocchi na kolację, nie mogłam uwierzyć, że koper może być tak delikatny i mieć w sobie tyle aromatu. Zawsze koper włoski kojarzył mi się z anyżowym posmakiem, ale kiedy się go podgotuje i upiecze, nabiera niebywałej delikatności. Smukłe głowy kopru pocięte na ćwiartki, ułożone jak dachówki w ceramicznej formie wyglądają niesamowicie seksownie, a do tego działają na naszych mężczyzn. Kiedy położę w pobliżu klientów w naszej Salumerii w Portobello formę z upieczonym koprem, zaraz znika. Coś jest magicznego w tym warzywie, polecam spróbować.

Jeden nasz klient tak posmakował finocchio w naszym wykonaniu, że zaczął zamawiać je prawie codziennie. Niemal uzależnił się od tego smaku, aż w pewnym momencie zdradził nam, że jada go też nawet na śniadanie. Nie doceniamy tego warzywa, chodząc obok niego obojętnie. Najczęściej nie wiemy jak go jeść. A koper włoski nie dość, że jest smaczny, to ma wiele witamin i jako afrodyzjak dodaje witalności.

FINOCCHI GRATINATI
Koper włoski zapiekany z parmezanem

Świeży koper włoski ma intensywny zapach anyżu oraz jasno zielone łodygi. Do garnka z osoloną, wrzącą wodą wkładamy koper przekrojony na pół. Gotujemy do momentu, aż będzie pół twardy, czyli al dente. Wyciągamy z wody i odsączamy. Przekładamy do formy ceramicznej i polewamy obficie oliwą i posypujemy bułką tartą oraz parmezanem. Dla smakoszy konkretnych smaków można posypać startym czosnkiem. Zapiekamy w piecu przez około 40 minut w temperaturze 180stopni. Po upieczeniu posypujemy drobno posiekaną zieloną pietruszką.

RESTAURACJA PORTOBELLO

UL. KRÓLOWEJ JADWIGI 248

KRAKÓW

www.portobellokrakow.pl

portobello_ikona2
portobello_ikona2

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.