włosy
Michal Karas
11/05/2017

Wiosną włosy częściej wypadają – co zrobić?

Dziennie tracimy ok. 100-150 włosów, bez wpływu na fryzurę. Jednak wiosną wymiana włosów jest intensywniejsza i ma to związek z okresem przesilenia. Temu procesowi można jednak przeciwdziałać. Jak? Oto kilka porad

Wypadanie włosów to częsty objaw nadczynności i niedoczynności tarczycy, dlatego badaniem pierwszego wyboru są badania hormonów tego organu. Przerzedzenie włosów towarzyszy także toczniowi rumieniowatemu, chorobom przysadki, nerwicy, a także niedoborom żelaza, cynku, białka, kwasów omega 3 i witaminy D.

– Kłopoty z gęstością włosów występują u kobiet w okresie wahań hormonalnych i nadmiernego wydzielania androgenu – co ma związek z menopauzą, porodem, a także z np. zespołem policystycznych jajników – mówi dr Monika Kukulska z Centrum Medycyny Estetycznej i Dermatologii WellDerm. Ekspert dodaje, że kobiety cierpią również na łysienie androgenowe, które jest konsekwencją genetycznej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny.

Co zrobić? Na początek zweryfikuj swój jadłospis. Wprowadź więcej zielonego koloru na swój talerz, a więc jedz dużo brokułów, sałaty, szczypiorku, pietruszki – warzyw bogatych w żelazo. Pamiętaj o nabiale, zwłaszcza o dobrej jakości jogurtach. Dla zdrowia włosów korzystne jest spożywanie wątróbki i ryb morskich. Poleca się również picie drożdży, które poprawiają kondycję włosów i paznokci.

– Dla lepszego ukrwienia skóry głowy zaleca się jej masowanie – mówi Maria Semla, kosmetolog. Taki masaż powinien być delikatnie wykonywany opuszkami palców. Ekspert dodaje, że wzmacniająco na włosy działa olejowanie włosów, preparatami bogatymi w witaminę E i kwasy omega. Gotowe produkty kupisz w drogerii lub aptece, możesz też samodzielnie zmieszać olej kokosowy z olejkiem rycynowym. Po nałożeniu oleju na mokre włosy, zawiń je w ciepły ręcznik, taki kompres powinien działać na nie ok. godziny.

Wśród „babcinych” metod najpopularniejsze to: proteinowe maski z surowych jajek czy siemienia lnianego, które nakłada się na mokre włosy na ok. 30 minut. Stymulująco na włosy działają także płukanki z dodatkiem octu oraz na bazie zielonej herbaty. Zmień także przyzwyczajenia: nie spinaj włosów ciasną gumką, nie susz ich zbyt gorącym strumieniem powietrza z suszarki, zrezygnuj z prostownicy, myj włosy w letniej wodzie.

Źródło: Newsrm.tv

włosy
włosy

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 05/06/2018 06:16

    CytujSkomentuj

    U mnie problemy z włosami to tez tarczyca. Kiedyś miałam je zdecydowanie mocniejsze. Spróbuje z tym żółtkiem. A nie zsiądzie się? Domyję włosy?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.