maska
magda
09/02/2018

Maska antysmogowa – warto?

Widzisz ich na ulicy, są coraz bardziej widoczni. W sezonie zimowym coraz więcej Polaków zakłada maski chroniące przed smogiem. Czy to realna ochrona, czy tylko kolejna moda, która z czasem przeminie?

Na całym świecie, tam gdzie pojawia się intensywny smog, ludzie noszą maski, chociaż najbardziej widoczne jest to w Azji, a w szczególności w Chinach. Chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie, jednak problem ten dotyczy również nas. Z zabójczym smogiem spotkamy się nie tylko w wielkich aglomeracjach, takich jak Warszawa czy Kraków, ale coraz częściej też w mniejszych miastach jak np. Radom. Alarmy antysmogowe w okresie grzewczym ustala się niemal codziennie.

Bardzo zły stan powietrza w Polsce zmusza coraz więcej osób do zakładania masek antysmogowych. Ludzie decydują się je nosić, ponieważ rośnie świadomość szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem dzięki audycjom radiowym, newsom w serwisach informacyjnych, aplikacjom telefonicznym, billboardom, czy kampaniom społeczno-edukacyjnym, takim jak „wiem czym oddycham” Avivy. Istnieją również podmioty, takie jak Warszawski Alarm Smogowy, który za pomocą Facebooka informuje o zanieczyszczeniu na określonym terenie.

Dobre maski antysmogowe zatrzymują ponad 99% szkodliwych substancji o cząsteczkach większych niż 0,1 mikrometra. Dla porównania, pyły smogowe PM2,5 mają cząstki o średnicy do 2,5 mikrometrów, a PM10 do 10 mikrometrów. Świadczy o tym m.in. test PFE, który bada filtrację maski pod kątem pyłów.

Maski to przede wszystkim ochrona przed smogiem, w tym pyłami zawieszonymi oraz rakotwórczym benzo(a)pirenem, kurzem, alergenami (pyłki roślin etc.), spalinami, dymem tytoniowym i węglowym oraz wirusami.

– Korzystać z masek antysmogowych powinniśmy zawsze kiedy istnieje ryzyko oddychania zanieczyszczonym powietrzem, czy wysokiego stężenia alergenów, na które reagujemy. Filtr należy wymieniać co 20-50 godzin, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a maskę (bez filtra) można myć w wodzie z dodatkiem mydła. Ich używanie i czyszczenie jest bardzo proste, a stanowi dziś nieocenioną ochronę dla naszego zdrowia. Zanieczyszczenie, które generuje smog, jest porównywalne do biernego palenia. I tak w Warszawie wypalamy biernie trzy papierosy dziennie, w Krakowie i Zakopanem prawie pół paczki, a w Opocznie i Nowym Targu prawie całą – dodaje Klaudia Byrt, prezes firmy produkującej maski.

Na maski antysmogowe można spojrzeć również inaczej. Obecnie mogą stanowić ciekawy i oryginalny element codziennej stylizacji. Dodatkowo, wpisują się w panujący w mediach społecznościowych trend „#healthy”, czyli dzielenie się ze znajomymi i obserwatorami wszelkimi sposobami, które pomagają nam zdrowo żyć. Mowa tutaj nie tylko o jedzeniu, ćwiczeniach, ale też sposobach zabezpieczenia się przed zagrożeniami. Wpisując w wyszukiwarkę #smog możemy znaleźć zdjęcia osób, które noszą maski nie tylko w dalekich zakątkach świata, ale także tutaj, bliżej nas – coraz częściej również w Polsce.

Źródło: Newsrm.tv

maska
maska

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 03/07/2018 06:46

    CytujSkomentuj

    Mam, używam głównie jesienią i zimą gdy powietrze stoi. Latem i wiosną nie i nie czuję problemow z oddychaniem. Ale tak, jakość powietrza się pogarsza coraz bardziej, wody i gleby też. Dbajmy o planetę bo jest jedyną, jaką mamy i drugiej nie będzie. Bo do poboru wody z Marsa, o czym czytałam, jeszcze daleka droga

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.