Flickr/cc/rolandlakis
Ludzie wyjeżdżają z małych miejscowości za pracą / fot. Flickr/CC/Roland Lakis
magda
15/01/2013

Małe miejscowości pustoszeją

Migracja zarobkowa podnosi dochody i poziom życia, ale powoduje społeczne sieroctwo dzieci, wyludnienie – zwłaszcza terenów wiejskich i peryferyjnych, a nawet wzrost cen na lokalnym rynku

Prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uważa, że coraz więcej obszarów w Polsce staje się peryferyjnymi; rozwijają się za to duże ośrodki. Na terenach wiejskich i peryferyjnych trudno o dobrą, rozwojową pracę, położoną w pobliżu miejsca zamieszkania – w odległości do 30 km, oraz zgodną z kwalifikacjami. Wobec jej braku wiele osób decyduje się na migrację zarobkową.

- Pozytywne skutki migracji zarobkowej to podniesienie dochodów i poziomu życia osób pracujących poza granicami kraju oraz obniżenie bezrobocia i zwiększenie popytu na pracę w rejonach, gdzie jest duża migracja zarobkowa. Zmniejsza się tam również liczba osób o najmniejszych dochodach – podkreśla prof. Jończy. – Minusy to m.in. sieroctwo społeczne, zmniejszenie wpływów do budżetów samorządów lokalnych oraz wzrost cen na lokalnym rynku, sięgający od 5 do nawet 24 proc.

Dr Bożena Kołaczek z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie podaje, że w krajach Unii Europejskiej co piąte dziecko żyje w biedzie. W Polsce problem ten dotyka 33 proc. dzieci. W Polsce najczęściej ubóstwo dotyka dzieci z rodzin wielodzietnych, zaś w innych krajach UE – z rodzin niepełnych.

Prof. Elżbieta Górnikowska-Zwolak z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Augusta Hlonda w Mysłowicach twierdzi z kolei, że mimo radykalnej poprawy sytuacji kobiet w XX wieku w Europie, wciąż dotyka je wykluczenie społeczne, m.in. poprzez niższe od mężczyzn pensje na tych samych stanowiskach, mimo statystycznie wyższego wykształcenia. Kobiety mają też bardziej ograniczone możliwości awansu, a także gorszą sytuację na rynku pracy z racji stereotypowego przypisywania im większego zaangażowania w opiekę nad dziećmi.

źródło: PAP Nauka w Polsce

Flickr/cc/rolandlakis
Flickr/cc/rolandlakis

Komentarze Dodaj komentarz (3)

  1. nikt_taki 19/10/2010 19:18

    CytujSkomentuj

    Ja to bym był już szczęśliwy, gdyby udało mi się pozbyć w końcu debetu z konta, a nie jak to ma miejsce obecnie powiększam go z miesiąca na miesiąc :) Pozdro dla wszystkich „debeciarzy” :)

  2. nikt_taki 19/10/2010 19:19

    CytujSkomentuj

    ups! to nie do tego miało być….

  3. Dagmara 08/08/2018 21:39

    CytujSkomentuj

    Aż czasem przykro popatrzeć na niemal puste wsie i małe miasteczka, w których pozostały tylko starsze osoby. Młodzi zaś wyjechali „za chlebem”. I jest to życiowa sprawa przecież, ale pokazująca tylko to, że widać nie znaleźli tu lub ogólnie – w Polsce, sposobu na życie i musieli wyjechać. Ale szkoda…

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.