Woman with green healthy food and drinks at home
Edyta Nowicka
17/04/2018

Jesz dużo warzyw i owoców, ale stan Twoich włosów nadal jest opłakany? Zobacz, co jeszcze możesz zrobić, aby poprawić ich kondycję

Starasz się zdrowo odżywiać, jednak kondycja Twoich włosów nadal pozostawia wiele do życzenia? Odpowiednia dieta to jeden z elementów, ponieważ wygląd kosmyków zależy także od wielu innych czynników, np.: od poziomu stresu czy niektórych, przebytych chorób. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby fryzura prezentowała się atrakcyjnie.

Wygląd włosów to nie tylko kwestia genetyki. Sama dieta to czasami również za mało – spożywanie sporej ilości warzyw i owoców często nie wystarczy, by kosmyki przestały wypadać, stały się mocne i lśniące. Dlatego trzeba działać na wielu płaszczyznach jednocześnie – tak, by wyeliminować wszystkie przyczyny gorszej kondycji włosów.

Dlaczego sama dieta to za mało?

Wiele osób, mimo włączenia do codziennego jadłospisu sporej ilości warzyw i owoców, cały czas narzeka na słabe włosy z tendencją do wypadania. Powód jest prosty: warzywa i owoce, choć stanowią cenne źródło składników odżywczych, nie dostarczają kompleksu witamin i minerałów. Ponadto mogą pojawić się dodatkowe czynniki zaburzające wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, w efekcie czego nadal będą występowały pewne niedobory.

Warto przy tym podkreślić, że gorsza kondycja włosów nie zawsze wynika z nieprawidłowego odżywiania. Istotną rolę może odgrywać także sposób pielęgnacji kosmyków czy nawet stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Czasami wpływ na to ma przedłużający się stres, traumatyczne przeżycia czy niektóre choroby (np. choroby zakaźne, choroby tarczycy).

Jak poprawić kondycję włosów?

O kosmyki trzeba dbać na kilku płaszczyznach jednocześnie – szczególnie jeśli nie masz pewności, jaka jest przyczyna ich gorszego stanu.

  • Tabletki na wspomaganie zdrowia włosów

Aby uzupełnić ewentualne niedobory witamin i minerałów warto sięgnąć po tabletki na włosy. Dobrym rozwiązaniem są jednak nie monopreparaty, ale preparaty złożone, tj. zawierające kompleks składników odżywczych. Przykładowo VITAPIL® Tabletki to suplement diety, który zawiera wiele cennych substancji wpływających na kondycję kosmyków, np. krzem pozyskiwany z młodych pędów bambusa, biotynę, kwas pantotenowy, niacynę, jod, selen, żelazo, cynk, miedź, kwas foliowy. Dzięki temu tabletki na włosy nie koncentrują się wyłącznie na zahamowaniu wypadania, ale i na wzmacnianiu i stymulowaniu porostu nowych. Aktywne składniki oddziałują zarówno na łodygę, jak i na cebulki oraz gruczoły łojowe, dzięki czemu zmniejszają wypadanie kosmyków (biotyna) , rozdwajanie, łamliwość i kruchość. Ponadto przywracają równowagę zaburzonej gospodarki hydrolipidowej skóry głowy (jod). Jak pokazują badanie konsumenckie, aż 91,9%* badanych kobiet zauważyło poprawę wyglądu włosów dzięki regularnej suplementacji tego preparatu.

  • Odpowiednia pielęgnacja

Aby poprawić kondycję włosów, należy zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację, ponieważ stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków odgrywa istotną rolę. Zarówno szampony, jak i odżywki czy maski powinny być dopasowane do aktualnych problemów włosów i skóry głowy.

Kosmyki suche potrzebują intensywnego nawilżenia, zaś włosy zniszczone częstą koloryzacją czy trwałą ondulacją wymagają natychmiastowej regeneracji. W przypadku kosmyków osłabionych i wypadających należy zastosować preparaty odżywiające, o działaniu wzmacniającym oraz stymulującym porost.

  • Ograniczenie zabiegów stylizacyjnych

Jeśli, mimo zdrowej diety oraz stosowania suplementów wspomagających zdrowie włosów, kosmyki pozostają w gorszej kondycji, warto przyjrzeć się wykonywanym do tej pory zabiegom stylizacyjnym.

Często korzystasz z prostownicy? Dzień w dzień używasz lokówkosuszarki lub lokówki? A może suszysz włosy gorącym strumieniem powietrza? Jeżeli tak, ogranicz te czynności do niezbędnego minimum – w ten sposób szybko poprawisz kondycję kosmyków.

  • Zmiana uczesania

Czy masz świadomość, że przyczyną osłabienia i łamliwości włosów może być… nieodpowiednie uczesanie? Kosmyki nie lubią koków czy innych wysokich upięć, szkodzić może także częste wiązanie włosów w koński ogon.

Jeżeli masz wrażenie, że włosy wypadają w większej ilości niż zwykle, a właśnie tak się czeszesz, pozwól odetchnąć skórze głowy oraz kosmykom.

  • Stosuj domowe zabiegi na włosy

Jeżeli chcesz poprawić kondycję włosów, łykanie suplementów diety na ich wzmocnienie wspomóż domowymi zabiegami. Maseczki, płukanki, olejowanie – tymi prostymi metodami możesz poprawić wygląd fryzury.

Maseczka 1. Jeśli Twoje włosy są suche, przygotuj maseczkę nawilżająco-odżywczą. 1 dojrzałe awokado (obrane i bez pestki) rozgnieć widelcem na gładką masę. Nałóż ją na głowę i delikatnie wmasuj w skórę. Głowę przykryj folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Po 40 minutach spłucz i dokładnie umyj włosy.

Maseczka 2. Słabe włosy z tendencją do wypadania wzmocni maseczka drożdżowa. 1/2 kostki drożdży piekarniczych podgrzej z 2 łyżkami mleka w małym garnku. Po rozpuszczeniu nałóż masę na nieumyte włosy. Wmasuj w skórę głowy oraz w kosmyki. Przykryj folią spożywczą, a następnie ręcznikiem. Po 30 minutach spłucz i dokładnie umyj włosy.

Jeżeli o kosmyki zadbasz kompleksowo, problemy powinny zniknąć. Jeśli jednak włosy nadal będą wypadać, rozdwajać się lub łamać, obowiązkowo udaj się na konsultację do trychologa lub dermatologa. Specjalista przeprowadzi wywiad lekarski i wykona badania, na podstawie których odnajdzie przyczynę gorszej kondycji włosów.

*„Polki o włosach” – ogólnopolskie badanie konsumenckie przeprowadzone w dniach 23.07-16.09.2014 na grupie 247 testerek.

Woman with green healthy food and drinks at home
Woman with green healthy food and drinks at home

Komentarze Dodaj komentarz (9)

  1. Zuzka 17/04/2018 15:14

    CytujSkomentuj

    Stres i przepracowanie niszczą włosy gorzej niż jakiekolwiek farbowania i fryzjerskie eksperymenty (choć i te potrafią nieźle namieszać na głowie). Dlatego poza dietą i kosmetykami, dużo spokoju zalecam ;)

  2. Majka 17/04/2018 16:27

    CytujSkomentuj

    To prawda, pamiętam, że przed maturą włosy wypadały mi garściami, byłam przerażona. Ale odpoczynek, zdrowa dieta i z tego, co pamiętam woda brzozowa na włosy sprawiły, że wszystko wróciło do normy. Witaminy też oczywiscie można łykać, nie zaszkodzą na pewno!

    > Stres i przepracowanie niszczą włosy gorzej
    > niż jakiekolwiek farbowania i fryzjerskie
    > eksperymenty (choć i te potrafią
    > nieźle namieszać na głowie). Dlatego
    > poza dietą i kosmetykami, dużo
    > spokoju zalecam ;) /> class=”wp-smiley”>

  3. ekhem 17/04/2018 16:50

    CytujSkomentuj

    Do dziś pamiętam opowieści mamy jak na studiach wypadały jej włosy garściami. To nie była wina diety, ale stresu podczas sesji. Więc trzeba zadbać nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale też łapać równowagę mentalną kiedy tylko się da!

  4. Karola89 17/04/2018 19:33

    CytujSkomentuj

    Dobra zdrowa dieta, w ogóle zdrowy styl życia, sporo ruchu, dobre kosmetyki, najlepiej naturalne, bo to jednak ma znaczenie, niemaltretowanie włosów suszarkami, piankami, lakierami i innym badziewiem codziennie i (o ile jest się w miarę zdrowym człowiekiem), wszystko gra ;) I z włosami i z organizmem w ogóle ;)

  5. Ania 18/04/2018 09:17

    CytujSkomentuj

    Skrzyp polny, czarna rzepa – moje sprawdzone sposoby pierwszej pomocy wypadającym włosom. Ale fakt, warto dbać o zdrowy styl życia cały czas, suplementować najważniejsze witaminy, nie jeść syfu i ruszać się. No i może szukać nieco bardziej naturalnych kosemtyków, niż SLSowe cuda na kiju, które zalewają półki sklepowe.

  6. Ela 18/04/2018 18:26

    CytujSkomentuj

    Włosy są wizytówką zdrowego organizmu. Jak ktoś nie ma problemów, zdrowo się odżywia, nie ma nadmiaru stresu i nie jest ciągle zmęczony, bo się wyspia regularnie, to i włoasy będą ładne, lśniące, bez niewiadomo jakich kosmetyków. DO tego może własnie jakieś witaminki i dobry naturalny szampon ;)

  7. ola 19/04/2018 15:10

    CytujSkomentuj

    Pewnie, suszarki, lokówki, tony sztucznych pianek i lakierów, do tego jeszcze upinanie na różne sposoby i układanie z użyciem silnych kosmetyków, a jeszcze wynalazek ostatnich lat – suchy szampon, który dodatkowo obciąża włosy i przepis na katastrofę gotowy.

  8. Magda92 24/04/2018 12:34

    CytujSkomentuj

    Witaminy, warzywa, owoce i dobre suplementy, ale naturalne. No i pielęgnacja, która nie polega na męczeniu włosów piankami, lakierami, torturach lokówką, prostownicą, suszarką itp. Jak się zadba odpowiednio, to i po kilku miesiącach efekty są naprawdę widoczne. Tylko, jak ze wszystkim, treba trochę cierpliwości i regularności rzecz jasna ;)

  9. Dagmara 12/06/2018 16:58

    CytujSkomentuj

    Mam zupełnie niezłe włosy ale fakt, przed ciąża były lepsze ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.