tvikona
Redakcja
17/03/2013

Historia szklanego ekranu

O ekspansji i sile internetu nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli mowa o rozrywce dużo mówi się też o tym, że internet zastępuje telewizje. Okazuje się, że jedno nie musi stać w sprzeczności z drugim


O ekspansji i sile internetu nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli mowa o rozrywce dużo mówi się też o tym, że internet zastępuje telewizje. Okazuje się, że jedno nie musi stać w sprzeczności z drugim.

W 1926 roku, w Londynie John Logie Baird po raz pierwszy pokazał telewizor. To był niesamowity przełom w technologii, ale to było wiele lat przed tym, zanim zwykli ludzie mogli pozwolić sobie na odbiornik we własnym domu. Zanim odbiornik powstał wielu śmiałków próbowało go skonstruować. Swoją cegiełkę do postępu w tej materii dołożył Polak Julian Ochorowicz, który sformułował zasady na jakich telewizor powinien działać. 27 stycznia 1926 roku wyemitowano pierwszy program telewizyjny. W 1928 roku, w Wielkiej Brytanii, dzięki eksperymentalnej stacji nadawaczej, nadawano program 3 razy w tygodniu, jednak szerokiej publiczności w Wielkiej Brytanii telewizję zademonstrowano w 1931 roku.

W 1936 roku BBC nadało pierwszy program w dobrej jakości z Alexandra Palace w Londynie. Pozwoliło to 50 000 widzom w południowo-wschodniej Anglii, aby obejrzeć koronację króla Jerzego VI w Westminster Abbey. Telewizory były małe – ich ekrany miały około 9 cali (ok. 23 cm). Obraz był ziarnisty i transmisja została łatwo utracona. Przejeżdżające w okolicach telewizorów samochody ingerowały w jakość transmisji! Sytuacja, która dziś jest nie do pomyslenia.

Na początku lat 50. z telewizji korzystali tylko ludzie z pieniędzmi. Upowszechnianie telewizji zależało od stopnia rozwoju i zamożności danego kraju, dlatego telewizor w każdym gospodarstwie domowym WB znalazł się tam już w latach 70. W Polsce ok. 20 lat później. Z czasem ciężkie odbiorniki zastąpiły płaskie ekrany – w 1997 roku wyprodukowano pierwszy telewizor plazmowy. I tak dochodzimy do momentu, w którym telewizor ma dziś funkcje, o których ówczesnym wynalazcom nawet się nie śniło.

Telewizor staje się urządzeniem typu „kombo”, które łączy w sobie wiele innych urządzeń, a tym samym mediów, tak jak, na przykład dzisiejsze Telewizory Sony.

Współczesny telewizor umożliwia korzystanie z satelitarnych platform cyfrowych (integrujący tuner satelitarny). Dziś telewizory posiadają nawet wbudowane kamery, a dzięki dostępowi do internetu umożliwia to rozmowę za pomocą komunikatorów. Technologie obrazu 3D i HD to także jedna z wielu opcji oferowanych dziś na rynku przez np. Telewizory Sony. W dzisiejszych czasach niezwykle ważna jest też troska o środowisko czyli, aby telewizor był wykonany z produktów pochodzących z recyklingu. Wydaje się, że dla dzisiejszego widza jedną z najsitotoniejszych funkcji TV jest właśnie dostęp do internetu. Nazywany kiedyś oknem na świat, dziś znalazł swojego sprzymierzeńca właśnie w telewizorze.

Televisores LED Sony - Infographic
Telewizory Sony


Sponsored Post

tvikona
tvikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.