600
magda
12/07/2019

Iris van Herpen zahipnotyzowała Paryż

Podczas tygodnia Haute Couture wyjątkową kolekcję zaprezentowała znana naszym Czytelniczkom Iris van Herpen. Holenderka postanowiła znów posłużyć się nowoczesnymi technologiami, by stworzyć naprawdę hipnotyzujące widowisko.

Ciemne tło, półmrok w sali i tylko zawieszona pod sufitem instalacja kinetyczna pełniąca rolę portalu dla wchodzących modelek. Instalacja nie byle jaka, mówimy o Omniverse Anthony’ego Howe’a. Sam ruch delikatnych przęseł jest w stanie hipnotyzować, więc i nic dziwnego, że właśnie w rzeźbach kinetycznych Howe’a leży inspiracja dla kolekcji Hypnosis, której nazwy nie trzeba nikomu tłumaczyć.

To temat o tyle wdzięczny, że doskonale wpisuje się w tworzywa i techniki, z których holenderska kreatorka korzysta w ostatnich latach. Mamy więc bardzo wiele przezroczystych lub prawie przezroczystych tkanin, które mieszają się z wyrazistymi, choć lekkimi wizualnie elementami drukowanymi w 3D. Całość oplata modelki w powłokę, która majaczy gdzieś między jawą a snem, między rzeczywistością a stanem zawieszenia.

Wizualnie niemal pozbawione realnego wymiaru, suknie w większości są dość ciężkie do noszenia – ot, uroki wielu warstw i filamentów do druku. Ponieważ jednak to haute couture, zasady stosowane w codziennym ubiorze zostają za drzwiami. Nie tylko nie zakłada się takich rzeczy na co dzień, ale też nie widuje się Celine Dion na co dzień, a właśnie kanadyjska diwa wystąpiła jako jedna z modelek!

19 zaprezentowanych kreacji ma bawić się z naszymi zmysłami i trzeba powiedzieć, że nieźle im to idzie. Choć wydają się frywolne, to tworzone były z niebywałą dyscypliną przestrzenną i nieodłącznym poszanowaniem królowej – symetrii. Koniecznie trzeba zobaczyć to w ruchu na filmie poniżej.

Zdjęcia i film: Iris van Herpen

600
600

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 13/07/2019 12:13

    CytujSkomentuj

    Uwielbiam takie klimaty. Widać pasje, pomysłowość i pomysł na siebie. Piękne w ludzkości jest to, ze jako kreatorzy i pomysłodawcy się rozwijamy ciagle. Przykładem jest choćby ten artykuł. Coś naprawdę bardzo niezwykłego. Piękne.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.