nagroda1-pludra-sobiepanekmale
Projekt autorstwa Jakuba Sobiepanka i Roberta Pludra/fot. materiały prasowe
JJ
16/12/2010

Designerskie nagrody

PRZETWORY 2010 przyznane! Kilka dni temu zakończyła się 5 edycja jednej z najpopularniejszych polskich imprez związanych z designem, ekologią i recyklingiem

PRZETWORY to dla młodych designerów okazja by zmierzyć się z problemem recyklingu i zaprezentować swoje prace szerokiej publiczności oraz znaleźć nabywców na swoje projekty: ubrania, akcesoria, lampy, meble, zabawne i pomysłowe gadżety. Tradycyjnie w ramach PRZETWORÓW odbywa się także konkurs na najciekawsze projekty.Tegoroczna, piąta już edycja Rezydencji Twórczego Recyclingu PRZETWORY miała zasięg międzynarodowy. Na zaproszenie organizatorów, przy wsparciu Instytutów Kulturalnych z Anglii, Holandii, Francji, Hiszpanii i Litwy do Warszawy przyjechali designerzy i grupy projektowe z tych krajów, m.in. holenderski team Refunc (www.refunc.nl), hiszpańska Basurama (www.basurama.org), El Ultimo GRITO/EUG Studio z Wielkiej Brytanii (www.eugstudio.com), Mantas Lesauskas z Litwy (www.lesauskas.lt), Tom Price, Wielka Brytania (www.tom-price.com).W ramach Przetworów grupa studentów z Royal College of Art stworzy warsztat razem ze studentami z Wydziału Wzornictwa ASP – grupą PG13.

Nagrodzone pierwszym miejscem prace zostały wykonane na miejscu podczas imprezy. Polscy laureaci, poza nagrodą rzeczową otrzymali także ufundowaną przez firmę Paged Meble możliwość wdrożenia swojego mebla do produkcji.

Nagroda PRZETWÓR roku trafiła ex aequo do dwóch twórców:
studentek londyńskiego Royal College of Art, Juwei Huang i Tongtong Ren za parawan zbudowanego z drewnianych elementów stelaży łóżek oraz słoików – niezwykle finezyjny i poetycki projekt, który zafascynował również jury swoją mobilnością

oraz Jakuba Sobiepanka i Roberta Pludra, absolwentów wzornictwa na warszawskim ASP za projekt bardzo wygodnego oraz wyróżniającego się formą fotela, wykonanego z plastikowych beczek  oraz krzesła z tekturowych opakowań po świetlówkach, wyróżniajacego się mimo wykorzystania pozornie  mało trwałego tworzywa swoją stabilnością i przemyślaną konstrukcją) .

Wyróżnienie: Joanna Piaścik (www.piascik.eu) i Paweł Gromada za projekt stolika z lampką, która zapala się, gdy kręci się kołem od roweru przymocowanym do blatu mebla – projekt inspirowany klasycznym już ready-made Marcela Duchampa.

Nominacja: Grupa Wzorowo (www.wzorowo.com) za obudowę laptopa przerobioną na poręczną, przenośną damską toaletkę.


Wystawa pokonkursowa Przetworów potrwa do końca stycznia W tym roku PRZETWORY odbyły się w postindustrialnej hali na terenie SOHO FACTORY przy ul. Mińska 25 .W imprezie uczestniczyło ponad 200 artystów.
Więcej informacji: www.przetworydesign.com

nagroda1-pludra-sobiepanekmale
nagroda1-pludra-sobiepanekmale

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.