edwardjohnson1
magda
05/07/2023

Drewniane czary Edwarda Johnsona

O meblach zwykle myślimy pod kątem użytkowania, ale od niektórych trudno oderwać wzrok i walory praktyczne schodzą na dalszy plan. To nie znaczy, że ich nie ma, o czym przekonuje twórczość stolarska Edwarda Johnsona.

Jak meble, to drewniane. W końcu stare szafy i komody „po dziadkach” są w stanie przetrwać stulecie, a te z płyt meblowych i oklein rozchodzą się po paru latach. To oczywiście stereotyp, do którego należy podchodzić ostrożnie. Przekonuje o tym choćby praca Edwarda Johnsona, słynącego z niezwykłych mebli koncepcyjnych, korzystających tak z litego materiału, jak z oklein i dodatków.

Jego meble falują, wiją się, drżą, okłamują oko. A przecież stoją w miejscu. Dziś mamy dla Was przykład jego twórczości: meble wyglądające, jakby były wycięte w całości z pnia monstrualnego dębu i docięte według linii słoi. To jedno ze złudzeń, po które Johnson sięga, by – jak to określa – podejmować wyzwania i wprowadzać innowacje.

Trudno mu tego odmówić, gdy zdajemy sobie sprawę, jak powstały pokazane na zdjęciach komoda oraz biurko. To, rzecz jasna, nie lite fragmenty wielkiego pnia, ale meble pokryte stworzonym z niezwykłą precyzją fornirem imitującym przekrój drzewa.

By dać złudzenie powstania słoi na powierzchni mebli, Johnson mozolnie dobierał do siebie cienkie listwy z drewna bukowego i jesionowego, układając je koncentrycznie dla stworzenia jednolitej powierzchni. Zbite razem listwy leżały długo w jego pracowni niedaleko Portsmouth zanim powstała z nich powierzchnia przyszłych mebli.

Setki, tysiące elementów składają się na poszczególne meble z serii Centrum i Radium. Wykonywane jako pojedyncze egzemplarze, te meble mają nie tylko zalety trwałego, naturalnego drewna, ale też wzornictwo tak frywolne, jakiego zwykle spodziewamy się po meblach z łatwych w modelowaniu syntetyków.

Zdjęcia: Edward Bryan / Edward Johnson

edwardjohnson1
edwardjohnson1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 04/07/2018 08:07

    CytujSkomentuj

    Nie jestem jakąś wielką miłośniczką drewnianych mebli, bo według mnie sprawiają wrażenie ciężkich mebli ale te tutaj, zaprezentowane modele, są bardzo fajne. Widać, że projektant włożył w ich powstanie bardzo dużo pracy. Ten stól bym chętnie przygarneła do salonu ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.