grzybobranie1
Zaułek Jasia i Małgosi, Studio Mysikrólik
Julia Nieznalska
19/09/2011

Grzybobranie – niekonwencjonalna wystawa designu

W gąszczu traw tekturowe grzyby, na drzewach wełniana jemioła, między gałęziami pajęczyna, a na niebie pluszowa chmura. 25 września podczas Grzybobrania Fundacja Form i Kształtów zamieni Park Kultury w Powsinie w las pełen instalacji

Uciekając od szablonowych rozwiązań, wbrew prostym skojarzeniom, Fundacja Form i Kształtów postanowiła zaprezentować design w nieoczywistym dla niego kontekście. Źródłem inspiracji dla ostatniego projektu Fundacji było grzybobranie, a tematem z jakim mieli zmierzyć się zaproszeni do współpracy projektanci – las. Podczas tej niekonwencjonalnej wystawy będzie można zobaczyć niemalże 20 prac  przygotowanych przez uznanych w świecie sztuki i designu projektantów.

Przy wejściu do lasu rozdane zostaną mapy, atlasy grzybów oraz koszyki. Zbierając tekturowe grzyby niespodziewanie będzie można natknąć się na leśne instalacje. Inaczej niż w tradycyjnych przestrzeniach wystawienniczych, trzeba będzie zachować czujność, aby niczego nie przeoczyć. Nikt przecież nie wie, gdzie poszczególni projektanci zapragną ulokować przygotowane na Grzybobranie instalacje i czy w trakcie trwania „wystawy” niespodziewanie nie zmienią one swojego położenia.

W Powsińskim Parku zawiśnie m.in. chmura uszyta przez berlińską artystkę Ninę Braun. Pojawi się rosa i mech zaprojektowane przez laureatkę I nagrody w konkursie Young Design 2011 – Martę Niemywską we współpracy z architektem Dawidem Grynaszem. Galerię dla mrówek wykona Magdalena Frankowska– współzałożycielka studia Fontarte specjalizującego się w typografii. Pajęczynę obrośnięta nietypowymi muchami przygotuje Dominik Cymer, którego prace pokazano m.in. na wystawie Eye on Poland w Szanghaju. Będzie można zobaczyć ważki i kałuże Magdaleny Major, której projekty prezentowane były na wielu wystawach oraz akcjach artystycznych. W Powsinie pojawi się również zaułek Jasia i Małgosi Studia Mysikrólik, które zaprojektowało m.in. foyer Teatr Dramatycznego w Warszawie. Nie zabraknie instalacji Michała Jońcy – architekta, grafika, laureata wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. konkursu Chimery 2010. W Parku Kultury swoje instalacje pokażą również Robert Czajka, Anna Iwaniuk, Tomasz Dubiel, Mirella von Chrupek, Izabella Gkagkanis i Iza Rutkowska.

Obok projektów zaproszonych do współpracy artystów las wypełnią instalacje wyłonione w drodze konkursu na Obiekt Leśny, które wybrało jury w składzie: Małgorzata Żmijska (Łódź Design), Tomek Rygalik (Studio Rygalik), Lidia Pańków (Wysokie Obcasy), Łukasz Drgas (Magazyn Praga) i Iza Rutkowska (Fundacja Form i Kształtów).

A Bad Mood Cloud, Nina Braun

Mech i rosa, Marta Niemywska i Dawid Grynasz

Ważki i kałuża, Magda Major i Anna Ławrynowicz

Pajęczyna z muchami i pająkiem krzyżakiem, Dominik Cymer i Kasia Lorenz

Grzybobranie
25 września – godz. 12:00 -18:00
Park Kultury w Powsinie

grzybobranie1
grzybobranie1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.