kobieta15_ikona123_2014
Kalina Samek
03/11/2014

Dlaczego dziecko lubi agresywne zabawy?

Dzieci, dokładnie tak samo jak dorośli, potrafią zachowywać się agresywnie. Swój stres najczęściej wyładowują na zabawkach, ale bywa, że stosują przemoc także wobec kolegów, a nawet rodziców. Jak walczyć z takim zachowaniem i skąd się ono bierze?

Czy zabawka może zaszkodzić?

Często powtarzające się agresywne zachowanie u dziecka zawsze ma jakąś przyczynę. Nie licząc problemów rodzinnych, głównym winowajcą jest telewizja. Dziecko oglądające bajki i filmy pełne przemocy zaczyna się bać otaczającego je świata i reaguje złością. Przejmuje też wzorce obejrzane na ekranie, bo traktuje je jako coś normalnego. Stąd zamiłowanie do zabawy z bronią, naśladowanie walk, zabijanie „na niby”. Zachowania tego typu utrwalają zabawki przypominające akcesoria używane w scenach agresji. Rodzice powinni ograniczać liczbę takich gadżetów, a najlepiej, jeśli w ogóle zrezygnują z ich kupowania. Zatem jakie zabawki będą najodpowiedniejsze? Na pewno tradycyjne pluszaki, jakie znajdziemy na przykład w sklepie Merlin, zabawki kreatywne, lalki, klocki, układanki. Warto też zainteresować się rodzajem zabawek i gier w przedszkolu lub świetlicy, w której dziecko spędza sporo czasu. I pamiętać, że wina nie leży wyłącznie w zabawkach. To tylko przedmioty, które można wykorzystać w dowolny sposób.

Skąd ta agresja?

Miecze, czołgi, karabiny, żołnierzyki… takie przedmioty z góry narzucają styl zabawy i mogą zachęcać do przemocy. Ale schowanie militarnych gadżetów do piwnicy tylko częściowo rozwiąże problem. Udawanie żołnierzy nie musi być z gruntu złe, ważniejszy jest raczej powód, dla którego dziecko tak chętnie wybiera agresywne zabawy. Przyczyną może być wspomniana telewizja, ale też sami rodzice. Maluchy w swojej zabawie naśladują dorosłych, zatem gdy rodzice odnoszą się do siebie ze złością, często się kłócą, a co gorsza – biją, dokładnie tak samo będzie się zachowywać ich potomstwo. A jeżeli w domu nie dzieje się nic złego? Dziecko może mieć problemy w przedszkolu, szkole albo na podwórku i rzucając klockami o ścianę, stara się po prostu jakoś zrekompensować swoje niepowodzenia lub rozładować nagromadzony stres. Rolą dorosłych jest szybkie reagowanie na takie zachowanie i rozmowa, bo właśnie agresją dzieci próbują bardzo często zwrócić na siebie uwagę. Trzeba też nauczyć młodego człowieka pokojowego rozwiązywania trudności, w przeciwnym razie będzie on w dyskusji z oponentami używał przede wszystkim pięści.

kobieta15_ikona123_2014
kobieta15_ikona123_2014

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.