kołdra_fot.tempur
Fot. Tempur
Julia Nieznalska
02/04/2013

„Mądra” kołdra

Wahania temperatury ciała podczas snu wpływają na efektywność wypoczynku. Aby lepiej się spało, niektórzy wyłączają ogrzewanie, inni wietrzą sypialnię. Jednak ciepło emitowane przez organizm zostaje pod kołdrą, a wysoka temperatura nie pomaga w zasypianiu. Podobnie jest, gdy pod przykryciem śpią dwie osoby, których przyzwyczajenia i organizmy się różnią, np. jedna jest zmarzluchem, a druga odczuwa dyskomfort z powodu nadmiaru ciepła

Rozwiązaniem problemu może być Tempur-Fit – kołdra puchowa wykorzystująca technologię TEMPRAKON®. Dzięki jej właściwościom poziom wilgotności utrzymany jest na stałym poziomie, zapewniając komfort termiczny. Gdy jest za gorąco i ciało się przegrzewa, kołdra magazynuje energię, a oddaje ją ogrzewając organizm wówczas, gdy temperatura spada. Takie rozwiązanie ogranicza również pocenie się i przewracanie z boku na bok, dzięki czemu możemy spać spokojnie i pozwolić organizmowi się regenerować.

Tempur-Fit to bawełniana kołdra wypełniona miękką warstwą puchu syberyjskiego wysokiej jakości o gramaturze 100g/m2. Powstał on w regionie, gdzie notuje się ekstremalnie niskie temperatury, nawet -50°C. Druga warstwa składa się z zaawansowanych technologicznie cząsteczek termoregulujących, nazywanych Thermocules™. Aktywna strona pokrycia, która powinna przykrywać nasze ciało, wykończona jest czerwoną lamówką i narożną metką. Technologia wykorzystana w kołdrze Tempur-Fit została stworzona w instytucie badań kosmicznych NASA. Stosowano ją do wypełnienia kombinezonów astronautów podczas „kosmicznego spaceru”. Dzięki temu posiada prestiżowy certyfikat Amerykańskiej Fundacji Kosmicznej.

Utrzymanie w czystości kołdry termoregulacyjnej nie jest trudne. Można ją prać w pralce przy użyciu delikatnych środków stosowanych np. do wełny lub puchu i odwirować na niezbyt wysokich obrotach. Drobne plamy najlepiej usuwać wilgotną gąbką. Kołdrę można również wietrzyć, jednak bez trzepania i odkurzania. Pokrycie zabezpieczono warstwą materiału zapobiegającego wypadaniu puchu, która stanowi jednocześnie barierę ochronną przeciw wnikaniu roztoczy do środka. Kołdra przeznaczona jest do wnętrz, w których temperatura mieści się w przedziale od 10 do 20°C.

kołdra_fot.tempur
kołdra_fot.tempur

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.