mebloscianka_ikona
Julia Nieznalska
02/03/2015

Nowoczesne meblościanki: funkcjonalne i eleganckie

„Szukam lokum. Najlepiej w miarę nowoczesnego. Dwa przechodnie pokoje, oddzielna kuchnia i łazienka, z której można bezpiecznie korzystać. A… i oczywiście bez staroświeckiej, PRL-owskiej meblościanki” – na takie ogłoszenia można natknąć się na wielu portalach z ofertami wynajmu bądź sprzedaży mieszkań

Skojarzenia nie najlepsze, ale wbrew pozorom meblościanka to idealny sposób na urządzenie małej przestrzeni. Zwłaszcza teraz, gdy ich wygląd i charakter stały się bardziej nowoczesne.

Małe dzieci, mały kłopot. Duże dzieci, duży kłopot. W przypadku pomieszczeń jest odwrotnie. Z czego to wynika? Oczywiście z ustawności przestrzeni. Kojarzone z brakiem stylu, masywnością i zbyt dużą ilością półek, szafek i szuflad meblościanki odchodzą do lamusa. Dziś królują te bardziej nowoczesne, stworzone z pomysłem i idealnie dopasowane do wnętrza. Tak. Dzisiejsze meblościanki są jednocześnie unikalne i uniwersalne. Jeśli sen z powiek spędza Ci praktyczne urządzenie małego salonu, to sprawdź, co możesz zrobić przy pomocy meblościanki.

Meblościanka – co to jest?
To nazwa niezwykle popularnego w latach 70. i 80. XX wieku mebla składającego się z kilku segmentów, które po zmontowaniu układały się w „ściankę”. W wielu domach tego typu wyposażenie nazywało się regałem, to jednak nie jest określenie prawidłowe.
Wszystko zaczęło się na przełomie 1949/50 roku. Wtedy amerykańscy projektanci – Charles i Ray Eames – stworzyli pierwowzór meblościanki. Prawdopodobnie to on zainspirował polskich projektantów do naśladowania i samodzielnego składania mebli z drewnopodobnych płyt. Szczególnie rozchwytywany okazał się model poznańskich designerów i architektów wnętrz Bogusławy i Czesława Kowalskich. Był on prosty, ergonomiczny i idealnie dopasowany do… „przeciętnych Kowalskich”. Wielki polski debiut meblościanki miał miejsce w 1961 roku na Targach Wzornictwa Przemysłowego, w dwa lata później trafiła ona do masowej produkcji.

Klasyka gatunku
W tamtych czasach meblościanka stanowiła rozwiązanie wszelkich problemów metrażowych. Wystarczył jedna ściana szaf, półek, szuflad by pomieścić w nich ubrania, pościel, książki i ważne dokumenty.
Podstawowy model dzielił się na trzy piętra: szuflady na dole, półki w części środkowej i dwudrzwiowe szafy u góry. Centralnym punktem – oczywiście – było miejsce na telewizor. Z czasem, choć rzadko, pojawiały się modyfikacje tej wersji z biurkiem lub toaletką.

Praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni
Nowoczesne meblościanki wyglądają zupełnie inaczej. Przede wszystkim dostępnych jest  więcej modeli, wśród których bez problemu możesz wybierać. Zaletą tego typu umeblowania jest oszczędność miejsca.
Elementy składowe meblościanek są zazwyczaj nieco płytsze, ale mimo to bardzo pojemne. Dzięki temu cała konstrukcja nie jest tak masywna, jak mogłoby się wydawać. Warto również zwrócić uwagę na wspomniane zróżnicowanie modeli – dzięki temu Ty decydujesz, czy potrzebujesz więcej szaf czy szuflad i wybierasz optymalny wariant.
Dobierz do tego rozkładaną sofę i efekt gwarantowany. Nawet jeśli nie planujesz na niej spać, to kosz na pościel możesz wykorzystać do przechowywania rzadko używanych rzeczy.

Sprawdź, jak wyglądają nowoczesne meblościanki.

Design i oświetlenie, czyli efekty specjalne
Wciąż zmieniające się gusta, inspiracje prosto z wybiegów i królujący od lat minimalizm znacząco wpływają na wygląd współczesnych meblościanek. A dzięki możliwości kreatywnego i stosunkowo dowolnego zestawiania poszczególnych elementów każde wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru.
Elegancja i prostota idą tu w parze z funkcjonalnością. Każdy mebel wykonany z najwyższej jakości materiałów zapewnia trwałość i wytrzymałość. Jest więc to wybór na lata. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę uniwersalność tego rozwiązania i szeroki wybór kolorów – od białych lub sosnowych, po ciemne brązy i czernie. Każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojego wnętrza.
Nowoczesny i wręcz luksusowy charakter wnętrza podkreśl oświetleniem. Najlepszy pomysł – listwy LED. Ich niewielkie rozmiary i łatwy montaż pozwolą bez problemu stworzyć niepowtarzalny klimat z podkreślonymi walorami przestrzeni. Pamiętaj, niecodzienna faktura, przełamana klasyczna linia – to wszystko warto podkreślić i stworzyć swój własny klimat.

Zainspirowani przeszłością
Czas łamać schematy, PRL odstawić do lamusa i sięgnąć po nowoczesne rozwiązania inspirowane tradycją! Meblościanka jest wyborem idealnym. Nie tylko pozwoli zachować porządek w pomieszczeniu (dzięki szufladom i zamykanym półkom), lecz także będzie po prostu stanowić efektowne wykończenie całości.

Meblościanka ANYA


Meblościanka BIGBIT


Meblościanka FEVER


Meblościanka INDI

mebloscianka_ikona
mebloscianka_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.