ikona1234dom_wnetrze3
Karol Pisarski
25/01/2017

Co najpierw – działka czy projekt domu?

Wraz z podjęciem decyzji o budowie domu musimy rozpocząć wiele działań, które pozwolą nam tego dokonać. Ważne jest m.in. określenie harmonogramu, dzięki któremu będziemy mogli ustalić kolejność poszczególnych czynności. Na początku warto zdecydować, co najpierw – działka czy projekt domu?

Przy tak ogromnej liczbie projektów domów każdy znajdzie nieruchomość dostosowaną do własnych potrzeb. Ich różnorodność sprawia, że bez konkretnych informacji na temat tego, jak wygląda działka, trudno jest nam wybrać ten najlepszy projekt. Jeśli zatem najpierw zdecydujemy się na działkę, a potem na projekt domu, będziemy w stanie zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i, co najważniejsze, rozczarowań.

Wybór działki zależy od wielu czynników – okolicy, otoczenia, powierzchni, ceny. Indywidualne spojrzenie każdego inwestora powoduje, że znalezienie odpowiedniego gruntu nie jest proste. Czasem potrzebne są pewne kompromisy, których w początkowej fazie poszukiwań nie zakładaliśmy. Dopiero kiedy wybór padnie na konkretny teren, biuro projektów domów będzie pomocne w dopasowaniu domu pod działkę.

Zanim zaczniemy budowę istotne może się okazać zapoznanie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i warunkami zabudowy. Dzięki opisowi i rysunkowi planu dowiemy się, jaka zabudowa okolicznego terenu jest przewidziana. Pozwoli to na wykluczenie działek, w pobliżu których ma powstać budowa mogąca obniżyć komfort naszego życia – np. fabryka.

Jeśli okaże się, że dana gmina nie posiada uchwalonego planu zagospodarowania to inwestor występuje z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dokument dostarczy takich informacji, jak m.in.: możliwy typ zabudowy terenu, jego powierzchnia, liczba kondygnacji, dostęp do drogi publicznej, sposób uzbrojenia działki.

Gdy działka marzeń zostanie już wybrana, dobrze jest zorientować się, jaki projekt domu będzie można na niej wybudować. Dzięki temu będziemy mogli mogli wstępnie się dowiedzieć, jak wyglądać będzie to zestawienie.

Źródło: Publicon PR

ikona1234dom_wnetrze3
ikona1234dom_wnetrze3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.