Kuchnia nie musi być nudna
karolina
03/06/2015

Czego nie może zabraknąć w kuchni?

Jedni nie wyobrażają sobie życia bez tostera, inni bez mikrofali i zmywarki. Jeśli dodać do tego niezbędny sprzęt w postaci lodówki, umywalki i kilku szafek, może okazać się, że głównym pytaniem urządzającego kuchnię będzie: Gdzie to wszystko pomieścić?

Spędzamy w niej dużo czasu. Gotujemy, jemy śniadania, spotykamy się ze znajomymi. Istnieje nawet pewne powiedzenie, które głosi znaną zapewne wielu prawidłowość – iż każda impreza domowa, niezależnie od tego, gdzie się rozpocznie, prędzej, czy później i tak przeniesie się do kuchni. Co zrobić, żeby to miejsce nie było szablonowe i nudne?

Zacznijmy od tego, co najważniejsze w każdym pomieszczeniu – od koloru. On bowiem definiuje wnętrze, nadaje mu charakter i definiuje kolejne rzeczy, które się pojawią, jak meble, niezbędny sprzęt i dodatki.
- Kolorem można manipulować i wywoływać zaplanowane uczucia i emocje, dlatego jest tak ważny i powinien być dobrany do każdego wnętrza w taki sposób, aby czuć się dobrze. Kolor czerwony w kuchni wzmaga apetyt dobre rozwiązanie dla niejadków. Niebieski z kolei uspokoi i stonuje nastroje – wylicza Małgorzata Wojtala, projektantka. – Pamiętajmy że każdy kolor ma swój odcień, tonację, nasycenie i intensywność. Nie każda zieleń jest zimna. I nie każdy czerwony jest ciepły – dodaje.
Coraz częściej odchodzimy do rutyny przy wyborze barw, które zakrólują w naszej kuchni. Coraz odważniej pojawiają się w nich dwa najbardziej wyraziste kolory – czerwony i czarny. Dołącza do nich metal. Dekoratorzy i projektanci zachęcają do eksperymentowania, a my robimy to z coraz większą przyjemnością.
Można na przykład sięgnąć po czerń. W połączeniu z bielą da efekt skromności i elegancji, dobrego smaku. Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Styliści przekonują, że jeśli marzysz o czarnej kuchni, nie może ona być mała. W ciasnych pomieszczeniach czerń przytłacza, sprawia wrażenie smutku i ciężkości. Natomiast w dużych, otwartych, połączonych z salonem kuchniach wygląda i sprawdza się rewelacyjnie. Jeśli dodamy do tego biel, wspaniale ożywi ona czarny kolor i dobre wrażenie na gościach murowane.
Ale ostatnio nie tylko czerń zdobywa serca urządzających kuchnie. Jaskrawo – czerwona kuchnia z serii Flux z kolekcji Scavolini spodoba się tym, którzy lubią intrygować wystrojem i wyróżniać się wśród innych. Błyszczące czerwone powierzchnie, metalowe blaty, obracająca się szafka na garnki oraz okrągły metalowy stół sprawiają, że kuchnia wygląda dość futurystycznie. Ale na pewno nie można jej odmówić charakteru.
Kuchnia nie musi być nudna
Kuchnia nie musi być nudna

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.