firany3_ikona
Julia Nieznalska
29/10/2014

Jak dobrać firanę?

Choć powszechnie panująca moda na minimalizm sprawia, że przy aranżacji wnętrz ograniczamy zastosowanie dekoracji, to nadal wiele osób nie wyobraża sobie okien bez sprawdzonego duetu – firanki i zasłony. Pełniąc praktyczną funkcję, stanowią zarazem ozdobę, która dodaje pomieszczeniu uroku

Jak dobrać odpowiednią długość firanek i zasłon, by wyeksponować ich urodę i stworzyć udaną kompozycję – podpowiada Magdalena Tomaszewska z firmy HAFT S.A.

„Urządzenie mieszkania to nie lada wyzwanie. Często stoi przed nami problem, jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością. Przy wyborze dekoracji okiennej możemy sobie z tym poradzić w prosty sposób” – mówi Magdalena Tomaszewska z firmy HAFT S.A. i dodaje – „Kierując się zaledwie kilkoma wskazówkami dobierzemy odpowiednie wymiary firan i zasłon, dostosowane do wielkości okna i stylistyki wnętrza”.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby osiągnąć efekt spójnej i dobrze się prezentującej kompozycji? „Przed zakupem firan i zasłon powinniśmy określić, do jakiego pomieszczenia będą one przeznaczone oraz jaki wymiar mają nasze okna. Cechy te warunkują dobór kształtu i estetyki firan, z dostosowaniem ich do kompozycji okna. Jeśli są one małe – odpowiednie będą firany w stonowanych odcieniach, pozbawione bogatych wzorów, które zapewnią odpowiedni dopływ światła dziennego. Jeśli okna są duże – nie musimy obawiać się, że dekoracyjne firany i zasłony zdominują przestrzeń. Możemy bawić się formą, dobierając różnorodne materiały, wzory i fasony, ponieważ duży format okna stwarza nam możliwości wykorzystania jego walorów. Powinniśmy również określić, czy osłona okna będzie stanowić jedynie formę dekoracji, czy ma pełnić również funkcję praktyczną. Od tego zależy wybór odpowiedniego metrażu tkaniny. Jeśli zależy nam na samej estetyce – skupimy się z pewnością na doborze materiału, wzorów, kolorystyki oraz ciekawych upięciach. Jeśli zależy nam również na funkcjonalności – dobór firan i zasłon możemy rozplanować według prostych zasad – do jakiej wysokości firana ma sięgać, jak mocno ma być zmarszczona, na jakim karniszu będzie zawieszona i w jaki sposób będzie upięta. W przypadku zasłon równie ważny jest metraż, aby swobodnie przesłonić całe okno” – radzi ekspert.

W celu właściwego dobrania firan i zasłon należy w odpowiedni sposób dokonać pomiaru długości i szerokości okien oraz karniszy. Nie bez znaczenia jest także rodzaj kompozycji naszych okien.

„Pomiar szerokości uzależniony jest od sposobu mocowania firany. Jeśli tkanina będzie wisieć na szynie, mierzymy wówczas całkowitą szerokość szyny. W przypadku karnisza mierzymy jego długość bez uwzględniania ozdobnych elementów wykończeniowych. Uzyskany wynik musimy dostosować do zamierzonego rezultatu. Aby firana efektownie prezentowała się w oknie, tworząc swobodne fale, jej szerokość powinna stanowić 2-, a nawet 2,5-krotność szerokości okna. W zależności od preferencji i stylistyki tkaniny stosuje się bowiem różne typy marszczeń, podkreślające niepowtarzalny fason poszczególnych firan. Wybierając jako osłonę lambrekiny, które wiesza się w górnej części okna lub zazdrostki, wieszane na dole, dla wyeksponowania ich uroku należy w odpowiedni sposób zawiesić firanę na drążku. Najlepiej umieścić ostatni otwór w firanie na końcu drążka tuż za wspornikiem, który pełni rolę blokady, utrzymując fason i sprężystość kompozycji” – podpowiada Magdalena Tomaszewska.

„Długość firany zależy od kompozycji dekoracji okna, przy której planowaniu pod uwagę bierze się trzy standardowe typy: długość firany sięgająca do parapetu, tuż poniżej linii parapetu i do podłogi. Wysokość firan i zasłon mierzymy od miejsca mocowania na karniszu haczyków lub żabek, czyli od wysokości, w której faktycznie zawiśnie firana, a nie już od miejsca mocowania karnisza. W przypadku firan sięgających do podłogi warto zostawić 2 cm luzu ponad dywanem, co ułatwi zachowanie tkaniny w czystości i nie będzie naruszać jej fasonu” – doradza ekspert z firmy HAFT S.A.

firany3_ikona
firany3_ikona

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 26/01/2019 10:02

    CytujSkomentuj

    Ja niestety z uwagi na zwierzaki w domu i ich pazurki i zęby ;) nie mam w domu typowych firanek tylko zasłony w stylu „day&night” i muszę przyznac że troche mi jednak takich typowych firanek brakuje w domu. Ale cóż, praktyczność i żywot takiej firanki jest ważniejsza a tu nie byłoby jak. Przepiękna ta na samym dole, ta długa <3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.