ogrod-2
Redakcja
06/09/2017

Jak wyeksponować rośliny w ogrodzie?

Są nie tylko ozdobą, ale też cienistą oazą spokoju, źródłem wspaniałych zapachów czy nawet owoców. Trzeba jednak wiedzieć, jak odpowiednio dobrać i wyeksponować rośliny w ogrodzie, by cieszyły jak najdłużej

O roślinach w ogrodzie warto pomyśleć już na etapie projektowania posesji. Wbrew pozorom właściwe ich rozplanowanie nie jest proste, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, skorzystajmy z pomocy architekta krajobrazu.

Jeśli nie ma takiej możliwości, należy sprawdzić rodzaj gleby, ocenić nasłonecznienie poszczególnych elementów działki i oczywiście w pierwszej kolejności rozplanować układ ścieżek, by po swoim podwórku poruszać się możliwie sprawnie i wygodnie. Od układu dróg i kompozycji samego domu powinien zależeć kształt i charakter ogrodu.

Ciekawym sposobem na wyeksponowanie zieleni jest wykorzystanie piętrowych układów, w których niższe egzemplarze umieszcza się z przodu, a wyższe z tyłu. Duże, efektowne okazy drzew, takie jak magnolia, modrzew czy kuliste odmiany klonów można sadzić pojedynczo, a kwiaty i ozdobne trawy zestawiać ze sobą, tworząc zarówno różnobarwne, jak i stonowane aranżacje. Doskonałym dopełnieniem będą kamienie dekoracyjne, które naturalnie komponują się z zielenią, a dodatkowo współgrają z wieloma nawierzchniami gresowymi.

W odpowiednim zaprezentowaniu zieleni pomóc mogą także eleganckie rabaty, kwietniki czy inne konstrukcje, które będą dla niej solidną i estetyczną oprawą. Do ich budowy warto wykorzystać gotowe elementy, np. palisady. Palisada to prosty sposób na stworzenie ciekawych form obrzegowania – dzięki niej z łatwością wydzielimy rabatę lub wzmocnimy skarpę. Może pełnić również funkcję ozdobną i zaakcentować wybrane rośliny, np. otaczając okazałe drzewo lub tworząc kwietnik wyniesiony ponad poziom terenu.

Równie ciekawym sposobem na wyeksponowanie roślin jest zastosowanie różnego rodzaju donic. W tym przypadku warto zadbać, by były nie tylko efektowne, ale też stabilne i trwałe, a więc odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Na przykład, surowy beton architektoniczny będzie świetnie pasował do domów nowoczesnych, o prostej stylistyce.

Wdzięcznymi roślinami do eksponowania są też wszelkiego rodzaju pnącza. Konstrukcje takie jak trejaże czy pergole pozwalają sadzić je nawet na środku działki, dodając uroku np. ogrodowej ławeczce czy ścieżce. Nie można też pominąć dekoracyjnej funkcji oświetlenia zewnętrznego, dzięki któremu uda się nam zaakcentować określone fragmenty ogrodu także po zmroku. Punktowe światło skierowne np. na ozdobny krzew skupi na nim uwagę i pozwoli uzyskać intrygującą kompozycję, całkowicie inną niż za dnia.

Źródło: Flypr

ogrod-2
ogrod-2

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 18/09/2018 21:50

    CytujSkomentuj

    Będę musiała to mojej mamie pokazać. Teraz to już pewnie trochę za późno bo lato się skoļńczyło ale na następny sezon jej kilka rzeczy stąd podpowiem. Mama ma mały ogródek na parterze w bloku ale bardzo go lubi i wszytsko jej tam fajnie rośnie, mimo ograniczonych dość metrów zaoferowanych na ten cel przez dewelopera ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.