ALE-03
Dagna Starowieyska
20/03/2011

Łazienka by Alessi

Światowy design w łazience? Teraz to możliwe. Wśród baterii Oras znajdziemy linię zaprojektowaną przez włoski dom projektowy Alessi – Il Bagno Alessi One. To nowoczesna armatura o minimalistycznych kształtach i zupełnie nowatorskim podejściu do użytkowania

Oras od lat stawia na dobre wzornictwo. Linię One zaprojektował Stefano Giovannoni – jeden z czołowych projektantów pracowni Alessi. Ten dom projektowy nie bez przyczyny nazywany jest od lat włoską fabryką snów. To właśnie tu powstały najbardziej znane ikony wzornictwa przemysłowego jak choćby słynna wyciskarka do owoców, kształtem przypominająca pająka.

Nawigacja wody jak gra joystickiem

Seria Oras Il Bagno Alessi One łączy w sobie nowoczesny design i wygodę w użyciu. Linię tworzy kilkanaście modeli baterii. Baterie umywalkowe i wannowe wyróżnia niekonwencjonalne podejście do uchwytu regulującego stumień i temperaturę wody. Zasada jego działania przypomina nawigację joystickiem – do tyłu zwiększamy stumień wody, w prawo zmieniamy temperaturę na zimną, przechylamy uchwyt w lewo i leci ciepła woda. To rozwiązanie spodoba się nie tylko miłośnikom gadżetów, ale także wszystkim, którzy cenią sobie nowatorskie podejście do projektowania przedmiotów sztuki użytkowej.

Design w zgodzie z naturą

W całej serii projektant zastosował łagodną linię. Wszystkie baterie mają okrągłe kształty. W kranach umywalkowych okrągłe są uchwyty, podstawa, na której osadzona jest bateria, a także sama końcówka kranu. Podobnie w zestawach prysznicowych. Rączka natrysku zakończona jest idealnym kołem, z którego małymi otworami płynie woda.

Interesujące, kreatywne i zabawne projekty Stefano Giovanniego przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Jego prace są częścią stałych kolekcji w paryskim Centrum Pompidou oraz nowojorskim MOMA. W ostatnim czasie wzbogacił linię Oras Il Bagno Alessi One o nowe, bezdotykowe krany. Ich kształt to odniesienie do łagodnych, naturalnych linii.

A zasada działania pomaga oszczędzać wodę. Bateria uruchamiana jest w pełni automatycznie – bez dotyku rąk. Dzięki temu zużywane jest jedynie tyle wody ile naprawdę potrzebujemy. Wyposażając naszą łazienkę w baterię linii One firmy Oras możemy więc pochwalić się nie tylko wysmakowanym gustem i uznaniem dla światowego designu, ale także tym, że w codziennym życiu cenimy rozwiązania eko. Dodatkowym atutem w używaniu bezdotykowych baterii w tej linii są ograniczniki temperatury. Możemy na stałe ustawić temperaturę wody na najbardziej dogodnym dla nas poziomie.

Dom projektowy Alessi od samego początku starał się połączyć rozwiązania mające na celu usprawnienie użyteczności przedmiotów z artystycznym eksperymentem na kształtach i materiałach. Linia baterii Oras to odzwierciedlenie tej idei – łączy świetne wzornictwo z przyjemnością użytkowania.


- Design nie musi przeszkadzać w wygodzie użytkowania – mówi Stefano Giovannoni, projektant serii baterii Oras Il Bagno Alessi One. – Firma Oras od wielu lat promuje ekologiczne postawy. Funkcjonalne rozwiązania zastosowane w bateriach tej marki pomagają oszczędzać wodę. Dlatego także w serii Il Bagno Alessi One pojawiły się krany bezdotykowe. Ich projekt i opływowa linia zainspirowane zostały naturą i rzeźbionymi przez wodę skałami wybrzeża. Są świetnym przykładem tego, że nowoczesny design nie musi ograniczać wygody użytkowania. Naturalny projekt uzupełnia się tu z ekologicznymi rozwiązaniami technicznymi.

ALE-03
ALE-03

Komentarze Dodaj komentarz (3)

 1. ekhem 20/03/2011 11:48

  CytujSkomentuj

  bardzo mi się taka łazienka podoba. I estetyczna, i całkiem praktyczna. Tylko czy są takie łazienki w wersji ekonomicznej? :P

 2. krysia59 20/03/2011 12:59

  CytujSkomentuj

  śliczna lazienka chciałabym mieć taka

 3. Dagmara 05/02/2019 17:48

  CytujSkomentuj

  Bardzo ładna łazieneczka :) taka prosta, jasna i czysta. Czy jest w wersji ekonomicznej taka? Myślę, że tak, może nie dosłownie to samo – a raczej na pewno nie ;) ale coraz więcej na rynku jest podobnych wzorów a o wiele mniejszych cenach. Tak więc spokojie sobie każdy coś wybierze pięknego dla siebie. Albo – wersja numer dwa ;) – można zaoszczędzić daną kwotę i kupić dokładnie to, co się nam tak bardzo spodobało.

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.