klasyka-meble
Kalina Samek
26/02/2020

Najważniejsze w mieszkaniu jest…

8 na 10 Polaków odczuwa silną więź ze swoim domem.

Widzimy w nich bezpieczny azyl, w którym czekają najważniejsze dla nas osoby i przedmioty.

Przywiązanie Polaków do ich własnych domów w swoim nowym raporcie zbadała popularna marka wnętrzarska. Sprawdzono, czym kierujemy się przy urządzaniu swojej najbliższej przestrzeni, a także, które czynniki w największym stopniu sprawiają, że dom staje się częścią naszej tożsamości.
Jak wynika z raportu, aż 83% Polaków odczuwa silną więź ze swoim domem. Aby dobrze czuć się w swoich czterech kątach, niezbędna jest dla nas obecność najbliższych osób: partnera/partnerki lub rodziny. To dla nas zdecydowanie ważniejsze niż metraż, lokalizacja czy aranżacja wnętrz.


VOX_jakie_sa_domy_polakow_czy_lubimy_swoje_cztery_katy.png
Blisko 9 na 10 Polaków uważa swoje domy za bezpieczne. Większość z nas ocenia je też jako komfortowe (68,6%) i funkcjonalne (67,4%). Naszym ulubionym pomieszczeniem jest salon, który sprawia, że w domu możemy się w pełni zrelaksować i odpocząć. Nie zawsze jest to jednak łatwe – zwłaszcza gdy cenimy prywatność. Co trzecia osoba przyznaje bowiem, że w swoim domu nie ma miejsca tylko dla siebie.

W domu człowiek zaspokaja dwie potrzeby: potrzebę bycia razem i potrzebę prywatności. Zaspokojenie tych dwóch potrzeb jest istotne dla jakości życia oraz jakości relacji i więzi rodzinnych. Proporcje pomiędzy ważnością tych potrzeb mogą być różne dla różnych ludzi, a zbytnie przesunięcie w kierunku prywatności kosztem bycia z innymi może oznaczać, że w XXI wieku dom staje się egocentryczny, a nie rodzinocentryczny -  dr Anita Basińska, socjolożka.

VOX_jakie_sa_domy_polakow_wnetrza_1.png
W domu pragniemy otaczać się przede wszystkim efektami własnych decyzji. 4 na 10 Polaków urządza wnętrza samodzielnie, a co trzecia osoba angażuje do pomocy rodzinę lub przyjaciół. Wnętrza dopasowane do naszych potrzeb i urządzone w naszym własnym stylu są dla nas znacznie ważniejsze niż pogoń za aktualnymi trendami.
To sprawia, że z czasem przywiązujemy się nie tylko do ludzi, ale również przedmiotów znajdujących się w domu. 6 na 10 osób Polaków przyznaje, że pozbycie się z domu wszystkich rzeczy i zastąpienie ich nowymi byłoby dla nich trudną decyzją.

Przedmioty organizują przestrzeń domową. Książki ułożone wg gatunku, imbryk ze złamanym uszkiem stojący na kominku, wytarty fotel… Sposób ich ułożenia, miejsce pozostawienia czy eksponowania, sposób i częstość używania budują nasz portret. Wykorzystujemy je do ujawniania własnego ja, a miejsce, które zajmujemy, odzwierciedla naszą tożsamość i pozwala poznać gospodarza nim powie on pierwsze słowo. – dr Anita Basińska.

Autorzy publikacji sprawdzili również, jakie uczucia towarzyszą nam, gdy do domu zapraszamy gości. Z reguły nie przejmujemy się tym, co odwiedzające nas osoby pomyślą o wystroju naszych czterech kątów. Stres związany z opinią gości odczuwa tylko co ósma osoba. Blisko połowa ankietowanych przyznaje za to, że uczuciem, jakie najczęściej towarzyszy im podczas wizyty gości jest duma.

źródło: informacja prasowa elephate

klasyka-meble
klasyka-meble

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.