123nowepraca9
Ela Prochowicz
17/11/2012

Remontuj z pomysłem!

Planowanie remontu to poważne zadanie. Trzeba przemyśleć wszystko, zanim zabierzemy się za pracę. Inaczej może być naprawdę drogo i męcząco. A zmieniać mieszkanie należy z głową, w końcu to inwestycja na długie lata

Mieszkanie jest wizytówką każdej osoby. Dzięki niemu można poznać lepiej osobowość człowieka. Jest indywidualne i dopasowane pod kątem mieszkańca. Musi być wygodne, praktyczne oraz dawać poczucie spełnienia. Zarazem powinno być również gościnne oraz wyposażone w różnego typu akcesorium.

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba sporządzić jeszcze przed remontem to szczegółowy zakres prac, które są do wykonania. Ułatwi to nam znalezienie odpowiednich fachowców, oraz pozwoli wstępnie ocenić jakich materiałów będziemy potrzebować. Następną rzeczą równie ważną jest dokładne zwymiarowanie pomieszczeń przeznaczonych do remontu. Kolejną rzeczą to ustalenie i wyliczenie funduszy, które chcemy przeznaczyć na remont. Czy wystarczy nam kapitał, którym dysponujemy, czy też konieczna będzie pożyczka na remont? Ułatwi to m.in. wybór materiałów wykończeniowych. Przed rozpoczęciem remontu warto również zastanowić się co zrobić z naszymi rzeczami, które mamy w domu. Należy wszystko dokładnie zabezpieczyć, lub jeśli możemy to wywieźć w inne miejsce. Trzeba też wspomnieć o tym, iż prace remontowe powinny odbywać się w odpowiedniej kolejności, usprawnia to remont i tym samym oszczędza to nasz czas.

Budżet i wydatki

- To jest dosyć trudne pytanie, ponieważ doświadczenie uczy iż zawsze trzeba mieć dodatkowe pieniądze, które mogą nam pomóc w nieprzewidzianych sytuacjach. Trzeba na pewno zastanowić się nad rodzajem materiałów wykończeniowych, ponieważ przeważnie jakość przekłada się na ich cenę. Tutaj należy rozważyć na czym możemy zaoszczędzić a na czym nie warto. Doświadczenie mnie nauczyło, że nie warto na pewno oszczędzać na podstawowych i najważniejszych materiałach typu: wykończenie podłóg, urządzenia sanitarne, krany, farby, wszelkie elementy instalacji sanitarnych, elektrycznych itp. – mówi Anna Ostapowicz, dekoratorka wnętrz. – Te podstawowe elementy będą służyć nam latami, nie zmieniamy ich bowiem często. Natomiast wszelkie elementy wystroju, czyli elementy które możemy za kilka lat zmienić nie muszą być z najwyższej półki, chyba że stać nas na to. Warto poprosić brygadę remontową, która będzie wykonywała nasz remont o wstępny kosztorys prac oraz wyliczenie wstępne ilości materiałów budowlanych, w praktyce zawsze doliczam do tego kilka procent ponieważ trzeba mieć zapas.

Nieprzewidziane wydatki, na które zwykle koniczna jest pożyczka na remont, najczęściej pojawiają się przy generalnych remontach, przebudowach, adaptacjach poddaszy itp. Wynika to z tego, że niestety pewne rzeczy do naprawy/przerobienia wychodzą dopiero w trakcie prac np. częściowa wymiana instalacji, wymiana podłogi-legarów itp. Jeśli realnie ocenimy wraz z fachowcem zakres niezbędnych prac to raczej nieprzewidziane wydatki są mniejsze.

- Warto zrobić plan remontu, kosztorys prac, kosztorys materiałów, wstępny plan czasowy robót. Niestety nie wszyscy się na tym znają dlatego też starajmy się zatrudniać rzetelnych fachowców: zarówno ekipa remontowa, projektant który nadzoruje remont czy inny fachowiec może nam z pewnością pomóc „ogarnąć” wszystkie te rzeczy. Doświadczenie w prowadzeniu tego typu prac jest bardzo ważnym elementem, który pomaga nam osiągnąć oczekiwany efekt bez zbędnych nerwów i pośpiechu. Należy pamiętać, że każdy błąd przy remoncie to strata naszych zasobów finansowych i czasu na poprawki – dodaje Anna Ostapowicz.

Zmiany, zmiany
Przy okazji remontu jest okazja do zmian, nawet jeśli mają one być niewielkie. Ludzie często przyzwyczajają się do wystroju swojego mieszkania, koloru ścian, mebli, nie wiedzą nawet jak bardzo miejsce w którym mieszkamy wpływa na nasze codzienne życie. Kiedy robimy nawet drobny remont, tzw. odświeżenie mieszkania, warto zmienić kolor ścian na inny, dobrać nowy odcień zasłon, czy wymienić meble. Nie musimy mieć ogromnych funduszy, czasami wystarczy pomysł i tzw. realizacja tanim kosztem, a efekty mogą być niesamowite. Mamy teraz taki wybór materiałów i dodatków, że aż szkoda nie poeksperymentować.

- Trendy na nadchodzący sezon to kontynuacja minimalizmu poprzednich lat – jednak szarości, brązy, beże i biele zostały wzbogacone o nową gamę kolorystyczną: purpurowy, malinowy i nasycone odcienie czerwieni, zieleni, a także pomarańczy. Barwy te nie powinny przytłaczać, lecz uzupełniać wnętrze, dodając mu wyrafinowania i świeżości. Możemy też zaobserwować powrót do wnętrz w stylu wielkomiejskim, wyrafinowanym i stonowanym kolorystycznie. W tym roku na polskim rynku modne stały się dodatki w stylu etno, folk oraz meble uzupełnione tymi wzorami. Najczęściej urządzamy jednak wnętrza w stylu klasycznym, w których przeważają kolory beżowe i brązowe, coraz częściej sięgamy po wzorzyste tapety, kolorowe dodatki, ramy, plakaty itp. – zapewniają dekoratorzy.

Zmywarka, telewizor, lodówka oraz wiele innych elementów, które potrafią zmienić jakość naszego życia i pozwolą nam na cenny odpoczynek – umeblowanie jest rzeczą prostą, ale na pewno nie należy do tych najtańszych. Jednak w sytuacji, kiedy zabraknie nam budżetu na potrzebne wydatki, z pomocą przychodzi pożyczka na remont. Oferta przygotowana na przykład przez Kredito24 pozwoli cieszyć się z szybkiej gotówki i ułatwi zakup niezbędnych rzeczy do mieszkania. Już w 15 minut pieniądze z pożyczki na remont znajdą się na twoim koncie, więc natychmiastowo będziesz w stanie kupić dodatki, które upiększą twój dom oraz poprawią jakość życia.

123nowepraca9
123nowepraca9

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 28/12/2018 14:33

    CytujSkomentuj

    Ogólnie nie jetsem zwolennikiem brania kredytów, ale na taki cel czemu nie, nie są to duże kwoty a mogą naprawdę odciążyć domowy budżet jako jednorazowy wypływ gotówki z portfela a rozkładanie w czasie (bo pieniądze) bardzo często powoduje to, że się remont odwleka i nie robi się tego, co się chciało

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.