123noweseks3
Ela Makos
03/02/2016

We dwoje w łóżku

Miło jest wieczorem kłaść się obok kogoś bliskiego. Śpiąc z kimś czasami musimy jednak spychać naszą wygodę na drugi plan. Życie we dwoje to przecież nieustanne zawieranie kompromisów. Co zatem robić, aby spać razem i się wyspać?

Osoba śpiąca obok różni się od nas właściwie wszystkim – wagą, posturą, nawykami, a także aktywnością ruchową podczas snu. Z tego właśnie powodu, należy dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie związane ze strefą nocnego wypoczynku. Bardzo często trudno zasnąć jednej osobie, nie mówiąc już regularnym wysypianiu się, gdy partner. wierci się w nocy i nie daje nam spać. W takim przypadku warto zastanowić się nad wyborem łóżka, którego rozmiary będą sprzyjały aktywności tego typu. Do tego dochodzi także wybór odpowiedniego materaca.

Wygodnie dla każdego

Im łóżko jest większe, tym wygodniej śpi nam się z drugą osobą. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na olbrzymie łoże, dlatego już na tym etapie należy zastanowić się, jak dużo przestrzeni wymaga każda z osób. Zazwyczaj przyjmuje się, że dorosły człowiek do komfortowego wypoczynku w czasie snu potrzebuje minimum 70 cm szerokości. Tym samym szerokość 140 cm dla dwóch osób powinna być już wystarczająco wygodna, ale dla uzyskania bardziej komfortowej przestrzeni warto dodać kolejne 20 centymetrów. Właśnie z tego powodu najczęściej wybierane są większe łóżka o szerokości 160 cm. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, jeszcze wygodniejszym rozwiązaniem będzie szerokość 180 cm, natomiast wszyscy, którzy lubią naprawdę dużo miejsca mogą zdecydować się na szerokość 200 cm. Jednak w większości przypadków materac o szerokości 160 cm sprawdzi się naprawdę doskonale.

Dylematy z materacem w roli głównej

Częsty dylemat par przy zakupie materaca polega na tym, że trudno im stwierdzić, jaki wybór będzie lepszym rozwiązaniem – jeden podwójny materac czy może dwa pojedyncze? Specjaliści oba rozwiązania uważają za dopuszczalne, przy czym każde z nich ma swoje zalety i wady. Materace dla dwóch osób należy wybierać bardzo rozważnie. Z jednej strony koncepcja zakupu dwóch różnych pozwala na idealny dobór materaca dla każdej osoby, ale na ich łączeniu siłą rzeczy pojawi się krawędź czyli strefa mniejszej twardości, która w przypadku niektórych modeli może być wyczuwalna. Wybór jednego materaca rozwiąże ten problem, ale, przynajmniej teoretycznie – nie będzie on tak idealnie dobrany, jak pojedynczy dedykowany każdej osobie. Należy pamiętać, że wygodny materac to taki, który pozwala na prawidłowe podparcie ciała i dostosowuje się do anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Oznacza to, że materac powinien uginać się w miejscach, w których spoczywa nasze ciało – i tylko tam. Jednocześnie podparcie powinno być pełne, lecz bez nacisku. To oznacza z kolei, że absolutnie nie powinniśmy odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu związanego ze sposobem i technologią wykonania produktu – np. sprężyny, która jest wyczuwalna pod pokrowcem. Materac powinien być sprężysty, ale punktowo – tak, by w maksymalny sposób współpracował z wygodnym ułożeniem całego ciała i w całości je podpierał.

Gdy dwa materace są niezbędne

Jeśli jeden z partnerów waży np. ok. 95 kg potrzebuje raczej twardego materaca, który nie będzie zapadał się pod jego ciężarem. Śpiąca obok na takim materacu, ważąca ok. 40 kg mniej partnerka skazana jest na spore niewygody. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzą się dwa odrębne materace zamiast jednego dwuosobowego. Rozwiązanie z dwoma materacami jest też wskazane w przypadku par, w których jedna z osób wykonuje gwałtowne ruchy i często śpi niespokojnie. Jednak zmiana materaca na lepszy też może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, bo zwykle ruchy wywoływane są przez niewystarczająco komfortowe podparcie. Jeśli już mówimy o wygodzie: dwa osobne materace w połączeniu ze stelażami regulowanymi pozwalają na szersze wykorzystanie łóżka: jedna osoba może unieść strefę pleców i wygodnie czytać w łóżku, podczas gdy druga na przykład relaksuje się z lekko uniesionymi nogami. Dwa materace polecane są więc osobom znacznie różniącym się wagą, lubiącym inne stopnie twardości i tym, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Docenią je także użytkownicy poszukujący indywidualnego komfortu, na przykład ci, którzy chcą zastosować stelaże z regulacją. Mniejsze materace mają też praktyczną zaletę: łatwiej je przenieść w razie remontu czy przeprowadzki i łatwiej zdjąć z nich pokrowiec w celu wyprania.

Wybieramy jednak jeden

Zakup podwójnego materaca to nieco trudniejszy wybór, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę potrzeby i wymagania dwóch, a nie jednej osoby. Standardowe wymiary podwójnych materacy to 160×200 cm, 180×200 cm i 200×200 cm. Są to szerokości, które pozwalają na komfortowy odpoczynek dwóch osób.  Jeden materac będzie na pewno dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają podobną masę ciała lub w przypadku, gdy na łóżku śpią trzy osoby (często nocnymi gośćmi w łóżku rodziców są dzieci). Wybierając jeden materac dla dwóch osób należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze tłumi on ruchy drugiej osoby. Materac powinien być elastyczny i stanowić dobrą podporę dla kręgosłupa, a równocześnie musi skutecznie redukować drgania wywołane przez ruchy osoby śpiącej na jednej stronie materaca – tak, aby nie przenosiły się na jego drugą część.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

123noweseks3
123noweseks3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.