balkon
Kalina Samek
16/04/2024

Wielka oaza na małym balkonie?

Kiedy po jesienno-zimowej porze nadchodzi wiosna, choćby kapryśna, każdy nowy pąk cieszy niczym najlepszy prezent. Zapowiada długie, pełne słońca, radości i zieleni miesiące. Nawet na najmniejszym balkonie można stworzyć własną „oazę” zieleni i światła, których tak bardzo brakowało nam przez ostatnie pół roku.

Pierwszym, co przychodzi na myśl to dobrze znane i niesamowicie praktyczne rozwiązania – doniczki wieszane po zewnętrznej stronie balkonowej barierki (nie zajmują przestrzeni na samym balkonie) i lampki solarne. Te ostatnie są ekologiczne i ekonomiczne – czerpią i oddają energię słoneczną, więc nie wymagają dostępu do źródła prądu, a co za tym idzie nie musimy martwić się podłączeniem uciążliwych kabli do wnętrza mieszkania.

Do tego występują w przeróżnych wariantach. Możemy wybrać takie, które da się zawiesić, np. na barierkach, sznurkach na pranie, haczykach wmontowanych w ścianę czy np. na gałązkach drzewka oliwnego, dużej juki, palmy czy innej wysokiej rośliny w doniczce, o ile mamy na nią miejsce na balkonie i chcemy ją wyeksponować na zewnątrz. Minusem lampek solarnych w naszym klimacie jest słabe światło. Można więc zdecydować się na ozdobne lampki na baterie. Czasami trzeba będzie je wymienić, ale przynajmniej bez wiercenia – coś za coś.

Powróćmy jeszcze na chwilę do kwestii kwiatów na balkonie. Nie każdy lubi kolorowe róże, surfinie czy pelargonie, a to zwykle właśnie te gatunki najczęściej uprawia się w wieszanych na barierkach doniczkach. Tymczasem balkon to również świetne miejsce do hodowli własnych ziół, a nawet warzyw. Jeśli jest odrobina miejsca na podłodze, to już da się stworzyć własny zielnik. Jeśli tego miejsca nie ma, doniczki z ziołami można instalować pionowo wzdłuż barierek – byle z dostępem do światła.

Gdy nasz balkon przypomina taras pod względem powierzchni, pole do popisu jest ogromne. Nawet wielkie, zdobione wazy czy średniej wielkości drzewka iglaste można z powodzeniem ulokować na balkonie, tworząc przyjemniejszą przestrzeń wokół siebie.Przy wyborze małych drzewek liściastych jesteśmy bardziej ograniczeni niż mieszkańcy krajów południowych, ale i tu można znaleźć coś dla siebie!

Koniecznie jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie zamocowanie ich – coraz częstszy silny wiatr może narobić spustoszenia. Dlatego też nie zalecamy szklanych, luźno stojących pojemników, jak te widoczne poniżej. Są piękne, mają styl, ale znacznie lepiej kierować się względami praktycznymi przy organizowaniu przestrzeni wystawionej na czynniki zewnętrzne.

balkon
balkon

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 21/08/2019 19:33

    CytujSkomentuj

    Ja z uwagi na zwierzaki, balkon mam raczej stety niestety ;) przystosowany do nich, ale za to w kuchni sobie poszalałam z ziołami i doniczkami. Nawet zwykły szczypiorek rośnie w dobrej ziemi jak szalony więc chętnie korzystam z dobrodziejstw natury, sadząc resztki pietruszki czy marchewki lub szczypoiorek właśnie :) polecam!

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.