skygarden1
Julia Nieznalska
20/10/2012

Czarodziejskie światło

Kiedyś jedynym oświetleniem, na jakie można było liczyć w mieszkaniu było światło dzienne i przytłumiony blask świecy lub lampy naftowej. Dziś wybór różnego rodzaju oświetlenia jest tak duży, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. O czym warto pamiętać dobierając światło do mieszkania?

Tomas Edison zaczął prawdziwą rewolucję. Żarówka dała ludziom jasność w pomieszczeniach, świecie i lampy przestały być jedynym źródłem światła. Od samego początku istnienia żarówki najczęściej wybieranym dla niej miejscem był sufit pomieszczenia, które miała oświetlać. Dziś tradycyjne podejście do oświetlania wnętrz ewoluuje w stronę większej ekstrawagancji, zmieniły się również rodzaje, kolory i użycia sztucznego oświetlania. A i współczesne lokalizacje lampek i żarówek niejednokrotnie potrafią nas zaskoczyć. Kolor, natężenie i kierunki światła oraz dobór lamp są zaś ściśle związane z przeznaczeniem danego pomieszczenia.

Jedno światło, wiele barw
Światło odgrywa znaczącą rolę w wystroju wnętrz. Jest elementem budującym przestrzeń. – Podkreśla zalety wnętrza lub ukrywa jego wady. Optycznie zmienia proporcje i wielkość pomieszczenia. Światło pełni rolę funkcjonalną i dekoracyjną. Oświetla pomieszczenie w sposób zupełnie techniczny lub wprowadza ciepły, przyjemny nastrój – zauważa Małgorzata Wojtala, projektantka wnętrz i dekoratorka.
Dużą rolę w projektowaniu wnętrz odgrywa światło słoneczne oraz sztuczne. Przede wszystkim budują one nastrój wnętrza. Intensywność, barwa i zmienność światła dziennego sprawiają, że wnętrze żyje. Również gra sztucznego oświetlenia z materiałami czy fakturami  nawet w małym wnętrzu może dać ciekawe efekty.
Światło jest czynnikiem niezbędnym przy projektowaniu wnętrza, gdyż znacząco wpływa również na kolorystykę. Każde źródło światła ma swoją barwę i natężenie oraz długość fali, co wpływa znacząca na odbiór barw.
– Pamiętajmy, że w parze ze źródłem światła idzie jego oprawa (lampa). Wspólnie tworzą światło o odpowiednim natężeniu, kolorystyce i długości – podkreśla Małgorzata Wojtala.

Od wschodu po północ
Jakie znaczenie mają tu kierunki świata? – Bardzo ważne jest, czy pomieszczenie znajduje się od strony północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej, ponieważ w każdym z tych przypadków chodzi o ilość światła dziennego, a tym samym o intensywność oraz zmienność natężenia światła – zauważa Monika Gołębiewska, dekoratorka i projektantka wnętrz. – Jeżeli jest go mało, wówczas powinniśmy posiłkować się poprzez zastosowanie dodatkowych punktów światła sztucznego. Jeżeli jest go dużo, wówczas możemy pokusić się na przykład o ciemniejszy wystrój pokoju – podkreśla.
Przede wszystkim im bardziej oświetlone, czyli wystawione na południowa stronę, pomieszczenie tym mniej światła technicznego, funkcjonalnego stosujemy w pomieszczeniach. Oszczędzamy w ten sposób sporo energii. – Przyda się wtedy dekoracyjne ciepłe światło wieczorami. Lub punktowe do oświetlenia wyznaczonej strefy, jak tej do pracy w kuchni, czy przy biurku – mówi Małgorzata Wojtala. – Pomieszczenia wschodnie czy zachodnie są przepełnione ciepłym, czerwonym lub pomarańczowym naturalnym światłem wschodzącego i zachodzącego słońca. Jest to światło o intensywnej barwie ale mniej rozproszone jak światło południowe – dodaje.

Mieszanie to nie grzech
Światło to potęga. Pomaga z małego, ciemnego wnętrza zrobić przyjemne pomieszczenie. Ważne jest, aby założyć dodatkowe oświetlenie w postaci światła sztucznego. I tu bardzo ważna uwaga: – Jeżeli wnętrze ma być ciepłe i przyjemne zadbajmy o to, żeby oświetlenie było w barwie ciepłej – mówi Monika Gołębiewska.
Naturalne światło można mieszać z tym, które uzyskujemy dzięki różnego rodzaju lampkom i żarówkom. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, tak powinniśmy mieszać światło naturalne ze sztucznym. – Jeżeli chcemy podkreślić zimny charakter pomieszczenia, zastosujmy oświetlenie o zimnej barwie, czyli na przykład białej, czy niebieskiej. Natomiast jeżeli chcemy podkreślić ciepły charakter pokoju – zastosujmy światło ciepłe, najlepiej żółte – radzi Monika Gołębiewska.

Poszaleć z umiarem
Kolorystyka światła sztucznego jest tak bogata, że w jego doborze ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Kolorystyka RGB stosowana w świetle LEDowym daje nam szeroki zakres barw. – Są sposoby na płynne przejścia miedzy kolorami, dzięki czemu możemy zmieniać nastrój pomieszczenia. Oświetlenie typu LED – paski ledowe, stosuje się w podwieszanych sufitach lub w innych zabudowach. W tym przypadku pilotem możemy kontrolować kolorystykę – mówi Małgorzata Wojtala.
Montując sztuczne oświetlenie mamy zatem bardzo duże pole do popisu. Musimy jednak pilnować się, żeby nie przesadzić, zważając na różnorodność kształtów, form, kolorów czy rodzajów oświetlenia. – Nie szalejmy w kolorach, żeby nie zrobić z wnętrza pomieszczenia dyskotekowego. Nie przesadzajmy w rodzajach, gdyż na przykład oświetlenie halogenowe ma zupełnie inne natężenie niż oświetlenie LEDowe. Nie przesadzajmy również w ilości punktów, żeby nie dostać „oczo-pląsu” – podkreśla Monika Gołębiewska.
Trzeba też pamiętać, że dobrze dobrane sztuczne oświetlenie wpływa na nasz wzrok. Skierowane w odpowiedni sposób i z odpowiednim natężeniem może pomóc w zachowaniu zdrowia oczu, jednak zbyt słabe, za mocne, albo też nieodpowiednio umieszczone w pomieszczeniu, w którym często pracujemy, lub przebywamy, może prowadzić do pogorszenia wzroku.

W sypialni i wannie
Ale światło może nam towarzyszyć nie tylko przy pracy, lub wypoczynku w domu. Chromoterapia to zastosowanie kolorowego światła w wannach, idzie często w parze z hydromasażem. Bardzo relaksuje i odpręża.
– Dobrze jest stosować sztuczne światło przy punktowym doświetleniu stopni na naszej klatce schodowej. Stopnie są wtedy lepiej widoczne – radzi Małgorzata Wojtala. – Paski ledowe w odpowiedniej oprawie można stosować jako „fugę” miedzy płytkami w łazience. Jest to ciekawy zabieg dekoracyjny. Można też spotkać baterie umywalkowe z podświetlaną wylewką w różnych kolorach. Uzyskujemy wówczas efekt małej fontanny – tłumaczy. – Szeroki wachlarz możliwości pozwala bawić się światłem i uzyskiwać efektowne wnętrza mieszkalne i publiczne – konkluduje.

skygarden1
skygarden1

Komentarze Dodaj komentarz (1)

  1. Dagmara 26/08/2018 14:44

    CytujSkomentuj

    Dobrze że wzrasta ilość fachowców, którzy znają się na tym właśnie. Cieszę się, że również dla mniejszych nieco wnetrz niż tu z reguły prezentowanych ;) , można skorzystać z porad architektów i osób zajmujących się wnętrzami. Światłem można wiele zmienić w nawet niewielkim mieszkaniu i to jest duży plus

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.