ikona1234dom_wetrze1
Ela Makos
17/03/2016

Hebanowy dom

Motywy etniczne nadal są na topie. Można je znaleźć także we wnętrzach. Te odniesienia nawiązują nie tylko do polskich klimatów, ale również tych odległych. Czas na afrykańskie motywy w polskich wnętrzach!

Afryka może być inspirująca nie tylko dla podróżników, ale także dla kreatorów i dekoratorów. Nie da się ukryć, że zróżnicowanie, które tam panuje pozwala na dość skrajne sposoby aranżacji. Na pewno nie zabraknie w nich ciekawych zdobień czy gorącej kolorystyki. We wnętrzach inspirowanych nurtami afrykańskimi bardzo ważną rolę odgrywają dodatki. Nie może w nich zabraknąć dekoracji nawiązujących do sztuki plemiennej, jak na przykład czarne, lśniące powierzchnie przywodzące na myśl jeden z największych skarbów Afryki, jakim jest heban.

Gdzie najlepiej zastosować te stylizacje? Z pewnością dobrze wkomponują się w salon czy sypialnie. Nie oznacza to jednak, że nie można jej zastosować na przykład w kuchni.

Gorąca kolorystyka

Afryka niezmiennie kojarzy się z intensywnymi kolorami. Są to różne odcienie brązów, a także słoneczne kolory, takie jak pomarańcz czy ceglasta czerwień. Aby w naszej kuchni w pełni zagościła Afryka warto wykorzystać egzotyczne drewno. Najpopularniejszym przykładem będzie tu Merbau. Nie trzeba się przy tym specjalnie martwić o jego jakość. Drewno egzotyczne charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a dodatkowo posiada wiele walorów estetycznych.

Afrykańskie dodatki

Nie bez znaczenia będą także wszelkie drobiazgi, które nawiązywać mogą między innymi do kultury plemiennej Afryki.  Wśród elementów dekoracyjnych powinny znaleźć się porcelanowe lub drewniane wazony i figurki. Ważne jest, aby na dodatkach pojawiały się motywy zdobnicze, takie jak na przykład pasy lub cętki. Wzór, który występuje na wazonach, można powielić również na szklanych elementach mebli. Warto pamiętać jednak o tym, by nie przesadzić z ilością takich ozdób. Sztuka regionu jest bowiem bardzo ekspresyjna. Dobrze jeżeli ozdoby te będą stosunkowo trwałe. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiał, z którego będą wykonywane. Merbau i Jatoba z pewnością spełnią tu swoje zadanie. Są one bardzo gęste, a tym samym twarde. Oznacza to, że będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także służyć nam przez wiele lat.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234dom_wetrze1
ikona1234dom_wetrze1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.