meble_ikona
Julia Nieznalska
16/06/2015

Inspiracje na aranżacje

Warto zastanowić się nad tym, czy będziemy szukać dekoracji według własnego pomysłu i intuicji, czy będziemy trzymać się konkretnego stylu. Spójny efekt łatwiej będzie nam uzyskać decydując się na konkretny trend w aranżacji, np. ekologiczny

Wtedy pozostanie nam znalezienie dodatków utrzymanych w kolorach ziemi, wykonanych z naturalnych materiałów – dla przykładu, możemy zestawić ze sobą zieloną kanapę, beżowy dywan i bambusowe rolety. Jeśli natomiast mamy swój pomysł na wnętrze i nie chcemy ograniczać się ramami jednego stylu, musimy uważniej dobierać detale, tak żeby końcowy efekt nie okazał się chaotyczny.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie skomponowanie kolorów. Warto określić bazową gamę, w wypadku dobierania dodatków uzależnioną od koloru ścian i mebli. Jeśli dominują brązy, możemy je przełamać piaskowymi lub mlecznymi dekoracjami. W sytuacji kiedy wnętrze jest jasne i neutralne, możemy postawić na zdecydowane kolorystycznie akcenty, np. czerwone poduchy i świeczki.
Kolejnym elementem, istotnym przy aranżacji wnętrz jest światło. Pierwszym krokiem powinna być analiza naturalnego oświetlenia. W tym celu należy ustalić, na którą stronę wychodzą okna, od tego zależy czy wpadające przez nie światło będzie intensywne i chłodne (północ, wschód), czy też łagodniejsze i ciepłe (południe, zachód). Pomoże nam to, zdecydować o rodzaju sztucznego oświetlenia, o jego intensywności i lokalizacji. Odpowiednio dobrane klosze, lampki itp. mogą stanowić naprawdę oryginalny element wystroju.
Analiza naturalnego oświetlenia przyda się także przy wyborze przesłon okiennych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na klasyczne zasłony, zasłony sznurkowe, czy też na praktyczne rolety, oferta rynkowa daje nam duże pole do popisu w zakresie dekoracji okna.
Kolejnym krokiem, jednym z przyjemniejszych, jest dobieranie tych wszystkich dodatków, które będą odpowiadały za przytulność i ciepło w naszym wnętrzu, a mianowicie – narzut, poduszek i koców. Jeśli chodzi o kolorystykę, dobrze sprawdzają się kontrastowe zestawienia z wypoczynkiem (np. ciemna skórzana kanapa i jasne ozdobne poduchy). Co zaś się tyczy faktury i tkaniny, wszystko zależy od naszych upodobań, od tego czy lubimy wygrzewać się pod kocem oglądając telewizję, czy będzie on raczej elementem dekoracyjnym w naszym mieszkaniu.
Kiedy już zadbamy o oświetlenie, dekorację okien i dodatki do wypoczynku, możemy skupić się na detalach. Będą one zwieńczeniem naszej pracy i dopełnieniem efektu. Każde wnętrze, nawet to najbardziej minimalistyczne potrzebuje drobnych dodatków. Mogą to być świeczki, ciekawie oprawione zdjęcia, ceramika artystyczna lub pamiątki z podróży. Ważne jest aby zachować spójność kolorystyczną, nie wprowadzajmy zatem przypadkowych elementów, których szkoda nam wyrzucić. Należy również pamiętać o zachowaniu umiaru – nie wypełniajmy całej wolnej przestrzeni bibelotami, inaczej uzyskamy efekt przeładowania i chaosu.
meble_ikona
meble_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.