800na600sklejka
Julia Nieznalska
13/02/2015

Jak nadać wnętrzom uroku?

Urok sielskich alejek i beztroskich pejzaży kojarzymy zazwyczaj z wspomnieniem wsi albo spacerów po lesie. Otaczająca nas zewsząd natura zachwyca prostotą, dostarczając nader przyjemnych wrażeń

Spragnieni tak uroczych widoków możemy przenieść sielski klimat do własnego domu, by już w najbliższym otoczeniu delektować się naturalnym i nieprzemijającym pięknem. Idealnym odzwierciedleniem tych wizji są domy drewniane, które urzekają coraz bardziej nie tylko architektów, ale przede wszystkim samych domowników, szukających w czterech kątach spokoju i wytchnienia. Do aranżacji tak stylizowanych wnętrz z powodzeniem wykorzystamy sklejkę boazeryjną Eko-Dekor od SKLEJKA-EKO S.A., utrzymaną w ciepłym, swojskim klimacie. O tym, jak nadać wnętrzom naturalnego uroku mówi Roman Rostalski z firmy SKLEJKA-EKO S.A.

„Styl rustykalny, który idealnie sprawdzi się w domach drewnianych, bazuje na naturalnych elementach wykończenia, które podkreślają nieprzetworzony, tradycyjny charakter wnętrz drewnianych domów. Nie ma tu miejsca na bogato zdobione, pełne blichtru dekoracje. Podstawą są drewniane podłogi i ściany, najlepiej z widocznymi sękami i nierównościami, belki stropowe – element konstrukcyjny służący  za dekorację oraz dodatki i meble, które również powinny być wykonane z drewna” – podpowiada Roman Rostalski i dodaje – „Aranżacje mogą być uzupełnione kamieniem, ceramiką, cegłą tak, by uwypuklić wiejski styl, nawiązujący do arystokratycznych dworków czy zamożnych szlacheckich domów”.

„Dominująca kolorystyka drewnianych domów opiera się na jasnych odcieniach, pastelach, błękitach, przecierkach, czego przykładem są bielone ściany, znakomicie współgrające z drewnianą sklejką boazeryjną Eko-dekor firmy SKLEJKA-EKO S.A. Możemy zastosować ją w naturalnych kolorach lub zabarwić na jasny odcień. Takie zestawienia doskonale dopełnią aranżację wnętrz” – mówi ekspert firmy SKLEJKA-EKO S.A. Sklejka Eko-dekor to ekologiczna propozycja klasycznego wykończenia wewnętrznych ścian, która wspaniale pasuje do drewnianych domów – mieszkalnych i letniskowych. Ich harmonijna stylistyka, uzyskana dzięki w całości naturalnym materiałom, doskonale komponuje się z otaczającą dom przyrodą, uwydatniając swojski, ciepły klimat wydobyty z drewna. Dzięki charakterystycznym dla niego żłobieniom, nieregularnym liniom i słojom, widocznym w strukturze sklejki Eko-dekor z oferty SKLEJKA-EKO S.A., z powodzeniem uwydatnimy z jej pomocą sielankowy pejzaż wnętrz.

Urzekający wdzięk natury

Wyciszający nastrój, przytulny charakter i czystość stylizacji sprawiają, że drewniane domy cieszą się wielką popularnością. Naturalne otoczenie, które jest efektem tych kreacji, sprawia, że możemy zwolnić tempo, nabrać dystansu i wykorzystać tę aurę do prawdziwego odpoczynku. Idealnie współgrający z nimi styl rustykalny coraz chętniej wykorzystują architekci i wykonawcy, szukający złotego środka między ciekawą i modną stylistyką wnętrza a jednocześnie prostym układem i wygodą użytkowników, którzy od czterech ścian oczekują nie tylko wizualnej fantazji, ale przede wszystkim – niewymuszonego, nastrojowego ciepła. Również w budownictwie sięgającym przy realizacji projektu po drewno, osiągnąć można ujmujący efekt – prostych, niezwykle ciepłych konstrukcji, w których każdy z przyjemnością się zadomowi.

„Sklejka firmy SKLEJKA-EKO S.A. wykonana jest z drewna sosnowego. Jej naturalny wygląd, oddający typową dla drewna fakturę, nawiązuje do rodzimych wzorów czerpanych z podwórka polskiego designu. Nierówne wybarwienia, widoczne sęki i wyraźne spękania oraz słoje podkreślą prawdziwą sielską naturę wnętrz. Dopełnieniem są równie (nie)przetworzone meble i dodatki, stylizowane na stare, swojskie, nawiązujące do wiejskich tradycji” – wskazuje Roman Rostalski.

Projekt na ludową modę
„Charakter wnętrza dekorowanego sklejką boazeryjną Eko-dekor od SKLEJKA-EKO S.A. podkreślą przedmioty użytkowe, w które wyposażymy kuchnię czy salon, dodając całej koncepcji spójności” – mówi ekspert SKLEJKA-EKO S.A., dodając – „Świetnie będą tu pasować kamionkowe i ceramiczne naczynia, kubki, talerze, dzban, służące jako praktyczna zastawa, ale z powodzeniem pełniące także rolę dekoracji, w której umieścimy polne kwiaty, świece. Możemy wykorzystać też dekoracje mosiężne i wiklinowe – w zasadzie każdy materiał, który jest naturalny. Przepiękną ozdobą, a jednocześnie centralnym punktem w drewnianych domach będzie koza lub wyłożony kaflami kominek. Meble będące na wyposażeniu domu powinny odzwierciedlać naturalny, surowy styl. Najlepiej, gdy będą gładkie, przecierane, by wydobyć ich romantyczną duszę. Jeśli chcemy je pomalować, warto powlec je jedynie bezbarwnym lakierem albo bejcą, dzięki czemu nie zatracimy nostalgicznego rysu mebli”.

Roman Rostalski, Dyrektor Handlowy z firmy SKLEJKA-EKO podpowiada, jak podkreślić naturalny klimat również wokół domu – „Urok swojskiej sielanki możemy przenieść także na zewnątrz domu, dobierając jako materiał wykończeniowy sklejkę elewacyjną Eko-frez i strukturyzowaną sklejkę do podbitki, wykonane z naturalnych drewnianych desek. Ich stylistyka idealnie współgra z rustykalnym charakterem drewnianych domów, zagarniając miejsce nowoczesnym materiałom budowlanym, niewpisującym się estetyką w nastrojową swojską koncepcję. Jako materiał drzewny sklejka posiada właściwości izolacyjne i wygłuszające, dlatego doskonale wycisza dobiegające z zewnątrz dźwięki i tłumi drgania. Dodatkową wariacją wnętrz w stylu rustykalnym będą drewniane bale i kolumny, które doskonale wzmocnią całą aranżację oraz przydomowy ogród, który roztoczy przed domownikami malowniczy sielski pejzaż”.

Chociaż moda na styl rustykalny zapanowała w Polsce pod koniec lat 70. XX wieku, dopiero całkiem niedawno architekci i projektanci odkryli na nowo urok swojskich dekoracji. Rozkwitający przy okazji rosnącej popularności drewnianych domów zwrot w kierunku naturalnych rozwiązań znajduje niezmiennie miejsce w nowoczesnym świecie, stanowiąc dla mieszkańców ostoję, wytchnienie i możliwość ciągłego kontaktu z naturą.

800na600sklejka
800na600sklejka

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.