pexels-cottonbro-6473102
Julia Nieznalska
21/10/2022

Jak zaaranżować wyjątkowy pokój dla nastolatka?

Nastolatkom zależy zwykle na tym, aby ich prywatna przestrzeń była osobista i zaaranżowana zgodnie z ich własnymi potrzebami.

Urządzając pokój dla dziecka w wieku nastoletnim, warto pamiętać o wydzieleniu strefy do snu i do nauki, a także o odpowiedniej stylistyce.

Całość dopasowana do zainteresowań nastolatka

Pokój nastolatka powinien być dopasowany do jego zainteresowań. Właśnie dlatego aranżację należy tworzyć wspólnie z dzieckiem, a nie samodzielnie. Przykładowo w przypadku nastolatka pasjonującego się astronomią dobrze sprawdzi się taki element jak fototapeta kosmos, natomiast dla osoby zainteresowanej makijażem duże znaczenie może mieć toaletka oraz miejsce na kosmetyki. Warto zadbać o to, aby przestrzeń była funkcjonalna, ale i dopasowana do indywidualnych potrzeb młodzieży. W ten sposób nastolatek będzie tam spędzał chętniej czas i lepiej poczuje się we własnym domu.

Strefa do nauki i strefa do snu

Spore znaczenie w pokoju każdego ucznia, bez względu na jego wiek, ma wydzielenie osobnej strefy do nauki i osobnej przestrzeni do snu oraz relaksu. Strefa do nauki powinna składać się z wygodnego, dużego biurka (z miejscem na laptopa, książki i przybory szkolne), komfortowego fotela (najlepiej z kolekcji biurowej lub gamingowej) oraz tablicy korkowej lub innego miejsca do przyczepiania ważnych informacji.

W strefie do snu i relaksu największe znaczenie ma komfortowe łóżko. Tak naprawdę najlepiej wybrać łóżko dla osoby dorosłej, a więc o standardowych wymiarach, czyli długości 200 centymetrów i szerokości od 80 do 120 centymetrów. Lepiej nie decydować się na kanapę, ponieważ może ona negatywnie wpływać na stan kręgosłupa.

W pokoju nastolatka powinna znaleźć się także szafa lub komoda, w której możliwe będzie trzymanie ubrań, bielizny i innych potrzebnych rzeczy. W ten sposób dziecko nie będzie musiało chodzić do garderoby rodziców, aby się przebrać. W pokoju nastolatki, która lubi się malować, dobrze ustawić toaletkę i miejsce na przybory kosmetyczne.

Dodatki zapewniające komfort

Warto postawić ponadto na komfortowe dodatki takie jak miękki dywan, ładne obrazy, zdjęcia w ramkach. Można także stworzyć osobną przestrzeń do ćwiczeń, treningu fitness lub też do innego ulubionego zajęcia nastolatka. Wszystko należy dopasować do życzeń dziecka, bo przecież to ono będzie spędzać swój czas w tym pokoju.

pexels-cottonbro-6473102
pexels-cottonbro-6473102

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.