designdziecko_ikona
fot. materiały prasowe
Julia Nieznalska
29/04/2015

Jedno światło, wiele barw

Światło odgrywa znaczącą rolę w wystroju wnętrz. Jest elementem budującym przestrzeń. – Podkreśla zalety wnętrza lub ukrywa jego wady. Optycznie zmienia proporcje i wielkość pomieszczenia


Światło pełni rolę funkcjonalną i dekoracyjną. Oświetla pomieszczenie w sposób zupełnie techniczny lub wprowadza ciepły, przyjemny nastrój – zauważa Małgorzata Wojtala, projektantka wnętrz i dekoratorka.
Dużą rolę w projektowaniu wnętrz odgrywa światło słoneczne oraz sztuczne.
Przede wszystkim budują one nastrój wnętrza. Intensywność, barwa i zmienność światła dziennego sprawiają, że wnętrze żyje. Również gra sztucznego oświetlenia z materiałami czy fakturami  nawet w małym wnętrzu może dać ciekawe efekty.
Światło jest czynnikiem niezbędnym przy projektowaniu wnętrza, gdyż znacząco wpływa również na kolorystykę. Każde źródło światła ma swoją barwę i natężenie oraz długość fali, co wpływa znacząca na odbiór barw.
- Pamiętajmy, że w parze ze źródłem światła idzie jego oprawa (lampa). Wspólnie tworzą światło o odpowiednim natężeniu, kolorystyce i długości – podkreśla Małgorzata Wojtala.
Jakie znaczenie mają tu kierunki świata? – Bardzo ważne jest, czy pomieszczenie znajduje się od strony północnej, południowej, wschodniej czy zachodniej, ponieważ w każdym z tych przypadków chodzi o ilość światła dziennego, a tym samym o intensywność oraz zmienność natężenia światła – zauważa Monika Gołębiewska, dekoratorka i projektantka wnętrz. – Jeżeli jest go mało, wówczas powinniśmy posiłkować się poprzez zastosowanie dodatkowych punktów światła sztucznego. Jeżeli jest go dużo, wówczas możemy pokusić się na przykład o ciemniejszy wystrój pokoju – podkreśla.
Przede wszystkim im bardziej oświetlone, czyli wystawione na południowa stronę, pomieszczenie tym mniej światła technicznego, funkcjonalnego stosujemy w pomieszczeniach. Oszczędzamy w ten sposób sporo energii. – Przyda się wtedy dekoracyjne ciepłe światło wieczorami. Lub punktowe do oświetlenia wyznaczonej strefy, jak tej do pracy w kuchni, czy przy biurku – mówi Małgorzata Wojtala. – Pomieszczenia wschodnie czy zachodnie są przepełnione ciepłym, czerwonym lub pomarańczowym naturalnym światłem wschodzącego i zachodzącego słońca. Jest to światło o intensywnej barwie ale mniej rozproszone jak światło południowe – dodaje.
Światło to potęga. Pomaga z małego, ciemnego wnętrza zrobić przyjemne pomieszczenie. Ważne jest, aby założyć dodatkowe oświetlenie w postaci światła sztucznego. I tu bardzo ważna uwaga: – Jeżeli wnętrze ma być ciepłe i przyjemne zadbajmy o to, żeby oświetlenie było w barwie ciepłej – mówi Monika Gołębiewska.
Naturalne światło można mieszać z tym, które uzyskujemy dzięki różnego rodzaju lampkom i żarówkom. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, tak powinniśmy mieszać światło naturalne ze sztucznym. – Jeżeli chcemy podkreślić zimny charakter pomieszczenia, zastosujmy oświetlenie o zimnej barwie, czyli na przykład białej, czy niebieskiej. Natomiast jeżeli chcemy podkreślić ciepły charakter pokoju – zastosujmy światło ciepłe, najlepiej żółte – radzi Monika Gołębiewska.
designdziecko_ikona
designdziecko_ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.