Klose4
Dagna Starowieyska
04/12/2015

Niestandardowy wystrój wnętrza

Ciekawy i zaskakujący kształt, nietypowe zestawienia kolorów, krzyczące ozdoby na ścianach – to wszystko jest dozwolone. Nie bójmy się kiczu, w końcu on też jest sztuką

Wanna w środku pokoju? Dlaczego nie? Ściany pomalowane w wielkie, kolorowe geometryczne figury? Owszem. Biurko z komputerem obok barku, albo w jadalni? Proszę bardzo.

Asymetria jest coraz bardziej popularna nie tylko w doborze i ustawieniu poszczególnych elementów budujących wystrój wnętrza, ale i w samych meblach. Coraz częściej spotkać się możemy z nietypowymi kształtami wanien, umywalek, zlewów i szafek kuchennych, stołów w jadalni, o lóżkach do sypialni, szafach i meblach w salonie już nie wspominając.

Decydując się na wzorzystą czy geometryczną dekorację wnętrza należy wykazać się nie lada rozwagą. Jest to o tyle istotne, że różne wzory w różny sposób wpływają na postrzeganie danego pomieszczenia. Mogą one optycznie pomniejszyć i tak maleńki już pokój, bądź wydłużyć taki, który jeszcze przed zmianami wydaje się za długi.

Nie wolno nam przesadzić z wielkością zastosowanych wzorów w stosunku do wielkości aranżowanej płaszczyzny, ponieważ, jeżeli mamy w zamierzeniu powiększenie optyczne wnętrza, a zastosujemy duże wzory geometryczne, na pewno nie uzyskamy domniemanego efektu.

Musimy wziąć pod uwagę charakter i przeznaczenie wnętrza, na przykład w kuchni dobrze wyglądają motywy kwiatowe, ponieważ podkreślają ciepły charakter przestrzeni.

Kicz z kolei to pojęcie względne. „De gustibus non disputantum est”. To, co kilkadziesiąt lat temu uznawane było za przejaw braku smaku, dziś jest modne i w dobrym tonie. Dla osoby, która z kolei uwielbia przepych, kicz może być inspiracją.

Głowa jelenia na ścianie, odpustowe figurki przedstawiające koty, psy, kury i inne zwierzęta, ogrodowe krasnale, kryształowe ozdoby, porcelanowe laleczki – to dla wielu osób synonimy kiczu. Ale właścicielom ich eksponowanie sprawia przyjemność, zatem, czy można jednoznacznie określić, że takie elementy dekoracyjne są synonimem złego smaku? Oczywiście, że nie.

Kicz jest wszechobecny, ma swój urok i niepowtarzalny czar. Nie koniecznie musi być zgodny z zasadami perspektywy, proporcji, czy klasycznego piękna.

Kicz według znawców sztuki nie posiada wartości artystycznej. Jednak trafia w gust wielu ludzi i jest popularny. Najlepiej to widać w okresie pop artu, kiedy wielu artystów przekornie tworzyło przedmioty i dzieła kiczowate skierowane do szerokiej publiczności. Oczywiście początkowo kicz odnosił się tylko do dzieł malarskich ale z czasem w ten sposób krytykowano nawet operę. Jednak to, co dla niektórych jest kiczowate, dla innych ma przesłanie artystyczne. Ponadto wytwory, które w przeszłości nazywano kiczem, po latach zyskują na wartości, podobnie jak dzieła pop artu.

Klose4
Klose4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.