ikona1234dom_wnetrze3
Ela Makos
14/04/2016

Obrusy na stół

Na wystrój naszych wnętrz składają się nie tylko meble, ale również dodatki. Wśród nich na uwagę zasługują obrusy, które nie w każdym domu idealnie pasują do reszty

Obrus stanowi zazwyczaj nakrycie jadalnianego stołu. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby był plamoodporny. Nie oznacza to natomiast, że posiadając takie właściwości ma on być ze znacznie gorszego materiału. Wręcz przeciwnie! Wysokiej jakości materiał gwarantuje, że będzie nam on służył znacznie dłużej. Wpłynie to także na jego wygląd.

Odpowiedni obrus powinien być dobrany do wielkości oraz kształtu stołu. Tutaj oczywiście warto zaznaczyć, że do okrągłego pasował będzie owalny obrus, a do kwadratowego kwadratowy itd. Podczas spotkań przy stole dobrze jest zadbać o to, aby stół był cały osłonięty obrusem. Wtedy całość stanie się bardziej elegancka i atrakcyjna. Dotyczy to także świąt i przyjęć okolicznościowych. Przyjęło się zasadę, że nakrycie powinno nieco rolować się na kolanach osoby siedzącej. Jeśli stół znajduje się w bliskim sąsiedztwie kanapy, zwis nie powinien być większy niż 10-15 cm. Należy jednak sprawdzić sztywność materiału, ponieważ zbyt szorstka tkanina w połączeniu z krótkim zwisem nie będzie tworzyła zbyt harmonijnej całości.

Tradycyjne obrusy plamoodporne powinny zakrywać ranty stołu, jednak nie mogą być zbyt długie, gdyż będą przeszkadzać domownikom w swobodnym biesiadowaniu. Najczęściej wybór klientów kieruje się w stronę nakryć o rozmiarze 180×140 cm czy 145×145 i średnicy 75 cm.

Podstawą przy wyborze idealnego obrusu jest dostosowanie go do całego pomieszczenia. Warto tutaj pobawić się kolorami i wzorami, różne ciekawe zestawienia barw mogą bardzo dobrze wyglądać. Dla tych mniej odważnych lub zachęconych orientalnymi zestawieniami poleca się jednak jednokolorowe nakrycia w stonowanych barwach. Urokliwie nakryty stół ma bowiem zachęcić domowników oraz przybyłych gości do wspólnego posiłku oraz rozmowy.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234dom_wnetrze3
ikona1234dom_wnetrze3

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.