800na600prowansja-ikona
Julia Nieznalska
22/10/2015

Prowansja w domu!

Słońce, wino, lawenda i trufle… To nie brzmi jak zimowy poranek w Warszawie. Na szczęście dzięki pomysłowym aranżacjom wnętrz możemy zamieniać własne cztery kąty w niezwykłe enklawy, przenoszące nas swoim klimatem do miejsc wymarzonych

Anna Poprawska, dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl podpowiada, jak do domowych przestrzeni wprowadzić wyjątkową atmosferę słonecznej Prowansji. Francja to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów państw świata. Prowansja jest z kolei – obok Paryża i zamków nad Loarą – najpopularniejszym punktem każdej wyprawy do ojczyzny trzech muszkieterów. To właśnie tam, między alpejskimi szczytami a lazurowymi wodami Morza Śródziemnego zrodził się styl, który urzeka oraz inspiruje miłośników pełnego barw i smaku życia.

W naturalnych pastelach

„W stylu prowansalskim dominują jasne, najczęściej pastelowe kolory, nawiązujące do charakterystycznych dla regionu barw. Ciepłe żółcienie południowego słońca, łagodne, lawendowe fiolety oraz czysta biel soli z półwyspu Camargue lub delikatny róż prowansalskich win – wszystkie te kolory pomagają w subtelny sposób rozjaśniać przestrzeń.” – mówi Anna Poprawska,  dekoratorka wnętrz z portalu Homebook.pl. Projektantka zwraca także uwagę na typowe stosowane materiały wykończeniowe: „Styl prowansalski obficie wykorzystuje drewno i kamień, których połączenie doskonale prezentuje się zwłaszcza przy dekoracjach podłóg. Charakterystyczny klimat w pomieszczeniach wprowadzają też widoczne belki sufitowe. Do wykończenia części powierzchni ścian warto również użyć malowanej cegły lub ceramiki, zwłaszcza tej ręcznie zdobionej.

Kąpiel wśród lawendy

Styl prowansalski to doskonała propozycja wystroju nietuzinkowej łazienki. Płytkami, wykonanymi na przykład z trawertynu lub ceramiki, najlepiej pokryć części ścian narażone na kontakt z wodą. Resztę powierzchni można ozdobić, stosując tynki strukturalne. Uroku łazience dodadzą także przecierane, jasne meble w stylu shabby chic oraz biała armatura z niezabudowaną wanną, najlepiej stojącą na ozdobnych nóżkach.” – podpowiada ekspert portalu Homebook.pl

Delikatny urok dodatków

Na charakter wnętrz duży wpływ mają zawsze dodatki i dekoracje. „W stylu prowansalskim są to przede wszystkim dobre gatunkowo, często zdobione motywami kwiatowymi tkaniny, z których wykonuje się zasłony, arrasy, parawany i tapicerkę mebli.” – wylicza Anna Poprawska z portalu Homebook.pl i dodaje: „Do wykończenia tych ostatnich używa się też elementów z kutego żelaza, w postaci ozdobnych zawiasów lub uchwytów.”

Ekspert portalu Homebook.pl zwraca też uwagę na jeszcze jedną kwestię. „Ten styl oddziałuje na wszystkie zmysły, ważna jest w nim więc obecność kwiatów i ziół, nie tylko jako motywów dekoracyjnych tkanin, ceramicznych doniczek i wazonów czy wiklinowych koszy, ale także w postaci wypełniających wnętrza charakterystycznych zapachów, na przykład lawendy w łazience a ziół prowansalskich w kuchni.” – podpowiada Anna Poprawska z Homebook.pl

Delikatny urok prowansalskich aranżacji sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju,  jak i  tych utrzymanych w bardziej tradycyjnej stylizacji. „Stosując podstawowe cechy stylu z zakresu barw i materiałów, będziemy mogli stworzyć słoneczny azyl dopasowany do konkretnego pomieszczenia oraz indywidualnych preferencji.” – podsumowuje ekspert portalu Homebook.pl.
Aby odnaleźć natchnienie do tworzenia swoich dzieł, wybitni artyści tacy jak Van Gogh, Petrarka, Cezanne czy Picasso przeprowadzali się właśnie do Prowansji, doceniając jej niepowtarzalną atmosferę. Dziś wystarczy kilka kliknięć myszką, by pośród setek wyjątkowych projektów wnętrz dostępnych na portalu Homebook.pl każdy mógł znaleźć inspirację do stworzenia wymarzonej, prowansalskiej aranżacji we własnym domu.

800na600prowansja-ikona
800na600prowansja-ikona

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.