Kanapa
Redakcja
25/07/2012

Przebojowe kolory w aranżacji wnętrz

Nieszablonowe zestawienia kolorów to ostatni krzyk mody w aranżacji wnętrz. W końcu to barwy nadają wnętrzu charakteru i wyjątkowego stylu. Jak więc połączyć kolory, aby wnętrze było dynamiczne i pobudzające, a zarazem nie było mieszanką wybuchową?

Cztery kolory podstawowe to: czerwony, niebieski, zielony i żółty. Po ich wymieszaniu otrzymujemy barwy pochodne: fioletowy, turkusowy, limonkowy i pomarańczowy. Teoria koloru głosi, że kompozycja barwna złożona z odcieni sąsiadujących ze sobą  na kole kolorów tworzy harmonijny układ, np. odcienie żółtego, pomarańczowego i limonkowego lub niebieskiego, turkusowego i fioletu. Zgodnie z tą teorią, fioletowa kanapa, przedstawiona na zdjęciu poniżej, na tle niebieskiej ściany, rewelacyjnie do siebie pasują, ponieważ odcienie fioletu i niebieskiego są kolorami harmonizującymi.

Barwy kontrastowe to te, które na kole kolorów znajdują się naprzeciw siebie. One z zasady nie współgrają ze sobą i rzadko spotyka się je w jednym układzie kolorystycznym. Jeśli jednak umiejętnie dobierzemy dodatki w tych kolorach, efekt może być zadziwiający. Prezentowany na fotografii fotel, w tonacji ciepłej żółtej, na tle błękitnego fioletu wygląda fantastycznie.

Chcąc zastosować odważną gamę kolorystyczną, połączmy ze sobą barwy intensywne, znajdujące się na palecie barw obok siebie. Chcąc zastosować bardziej odważne połączenia, zestawmy kolory kontrastowe, zwracając szczególną uwagę na różnorodność faktur. Ten sam kolor będzie inaczej wyglądał na matowej tapecie a inaczej na połyskujących meblach. Powierzchnie z połyskiem nadają mocniejszego wyrazu kolorom, natomiast matowe sprawiają wrażenie bardziej zgaszonych. Urządzając wnętrze w odważnych kolorach, pamiętajmy żeby zrobić to z wyczuciem, ponieważ mocne kolory w dużych ilościach stają się po dłuższym czasie męczące dla oczu. Mogą nas też przytłaczać lub drażnić. Łącząc kolory kontrastowe, najlepiej zestawić ze sobą dwa mocne akcenty z barwami neutralnymi. Decydując się na odcienie pastelowe lub barwy intensywne ale harmonizujące, możemy zastosować większą gamę kolorystyczną. Odważne, wyraziste barwy świetnie komponują się ze stylem minimalistycznym i stylem glamour, w których to kolor w głównej mierze kształtuje charakter wnętrza.

Autorką tekstu jest Maria Magierska, projektantka wnętrz

Kanapa
Kanapa

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.