przedpokój-1
Redakcja
13/09/2017

Przedpokój może być fascynujący

Jak ważne jest pierwsze wrażenie, wie każdy z nas. Dlatego przedpokój, który jest wizytówką naszego wnętrza, powinien być niebanalnie zaaranżowaną przestrzenią. Jak sprawić, by stylowe i praktyczne rozwiązania witały nas już od progu?

Podczas urządzania mieszkania pomieszczeniom przechodnim poświęcamy zazwyczaj najmniej czasu. A to duży błąd, bo kryją one w sobie spory aranżacyjny potencjał i… wyzwanie. Szczególnie przedpokój, który stanowi wizytówkę naszego wnętrza i decyduje o pierwszym wrażeniu. Dlatego ważne jest, aby był zaaranżowany zarówno stylowo, jak i funkcjonalnie.

A to niezwykle trudne zadanie – ponieważ przedpokój to zazwyczaj mało ustawne pomieszczenie, w którym musimy znaleźć miejsce na wiele przedmiotów. Ponadto narażone jest na wilgoć, piach, zabrudzenia i uszkodzenia. Jak sprawić zatem, by przedpokój zachwycał nienagannym wyglądem przez dłuższy czas?

Ściana o nienagannym wyglądzie

Pierwszą – i najważniejszą – zasadą, którą należy się kierować podczas urządzania przedpokoju, jest wybór dobrych jakościowo materiałów. Naturalne drewno, ozdobna tapeta czy wyszukany kolor farby mogą ciekawie wyglądać na ścianie, ale należy zastanowić się, czy przetrwają wilgoć, otarcia i inne uszkodzenia, z którymi będą musiały się zmierzyć na co dzień. Warto wybrać takie rozwiązanie, które zastąpi te materiały, ale będzie od nich trwalsze, odporniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu – na przykład panele.

Spójność przede wszystkim

Skoro przedpokój jest zapowiedzią tego, co można spotkać w dalszych częściach naszego mieszkania, ważna przy jego urządzaniu jest też zasada spójności – zarówno pod względem stylistyki, jak i kolorystyki. Nicią łączącą pomieszczenia mogą być kolory, materiały, kształty. Mogą one pojawić się na jednej wybranej powierzchni – jako dominanta, akcent lub kontrapunkt. Styl wnętrza można stworzyć za pomocą odpowiednio dobranego wzoru paneli, które jednocześnie będą pełnić funkcję praktyczną: zabezpieczą ścianę przed uszkodzeniami i wilgocią. Na takim tle można z powodzeniem zamontować wieszak na ubrania, a nawet – na rower.

Zabawa proporcjami

Przedpokój to najczęściej długie i wąskie pomieszczenie lub małe i nieustawne Jak zatem wizualnie je powiększyć i nadać mu harmonię? Dekoracje ścienne to świetna metoda, by zmienić optycznie proporcje wnętrza. Panele mogą być wykończeniem całej ściany – w tym przypadku warto zdecydować się na ich jasne odcienie – ale też za ich pomocą można stworzyć lamperię. Taki sposób dekoracji ścian wraca do łask! Jeśli lamperia będzie kończyć się poniżej połowy ściany, przedpokój wyda się wyższy. Jeśli natomiast chcemy, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie niższego i przytulniejszego – również jest na to sposób. Lamperia powinna wówczas sięgać powyżej połowy ściany. Dodatkowo takie rozwiązanie skutecznie zabezpieczy tę część, która jest najbardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia.

Innym sposobem na zmianę proporcji w długim przedpokoju jest wprowadzenie poprzecznych podziałów. Nasza rada: jeśli Twój przedpokój ma niewielką wnękę, zamiast standardowej zabudowy stwórz otwartą garderobę i wyróżnij ją za pomocą dekoracji ściennej!

Źródło: HSH PR

przedpokój-1
przedpokój-1

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.