designikony123nowe
Ela Prochowicz
31/10/2012

Przestrzeń w naszym M4

Mieszkanie to miejsce, w którym chcemy czuć się dobrze i komfortowo. Odpowiednie kolory, dodatki, mogą zmienić cały wystrój oraz sprawić, żeby pomieszczania były bardziej przestronne

Zapoznajmy się z kilkoma prostymi poradami, które wydobędą przestrzeń z naszych czterech kątów. Oto kilka propozycji przygotowanych przez projektanta i właściciela pracowni architektonicznej Nowa – Forma, Jarosława Jończyka.

Kolory
Chcąc uzyskać przestrzeń w niewielkich wnętrzach mieszkalnych warto na początku zwrócić uwagę na  kolor. Barwy ścian i sufitów powinny być jak najbardziej neutralne. Biały (choć według plastyków nie jest kolorem) jest obecnie bardzo modny, zarówno w aranżacjach wnętrz jak i w otaczającej nas przestrzeni (odzież, samochody). Kojarzy się z niewinnością, świeżością i czystością. Białe ściany oraz sufit spowodują, że uda nam się uwypuklić, wzmocnić  refleksy światła (naturalnego oraz sztucznego). Biel możemy przełamać delikatnymi szarościami, bądź błękitami. Chłodne kolory kojarzą się zwykle ze zwiewnością.

Przestrzeń
Istotną kwestią jest również utrzymanie podstawowego porządku. Aby uzyskać przestrzeń musimy ją po prostu stworzyć i szanować tzn. usunąć zbędne, niewykorzystywane urządzenia, wyposażenie, bibeloty itp. W nowoczesnych przestrzennych wnętrzach, najważniejsza jest harmonia. Poszczególne elementy wyposażenia także powinny być jasne. Mogą się zlewać i wtapiać w kolor ścian, tak aby nie tworzyły kontrastów kolorystycznych. Bardzo dobre efekty uzyskamy poprzez używanie płaszczyzn szklistych, błyszczących np. białe stoły i szafy.

Minimalistyczne dekoracje
Przestronność mieszkania wiąże się z minimalizmem i surowością, bądźmy zatem ostrożni z wszelkimi ozdobami, czy dekoracjami np. strojnymi zasłonami, bądź obrazami w masywnych ramach. Nie możemy jednak całkowicie zrezygnować z dekoracji. Polecam delikatne antyramy z jasnym passe partout. Do takiego wnętrza idealnie pasują grafiki. Nie polecam naklejek ściennych, można jednak posiłkować się fototapetami tematycznymi. Proponuję firanki i zasłony wykonane z lekkich, zwiewnych materiałów, oczywiście w barwach podobnych do ścian i mebli. Miłym akcentem będą również lustra oraz kwiaty, które ożywią nasze mieszkanie.

designikony123nowe
designikony123nowe

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.