ikona1234dom_wnetrze4
Ela Makos
22/03/2016

Salon to wizytówka!

Większość wizyt gości lub rodzinnych spotkań kończy się w salonie. Często również i tam się zaczyna. Nic też dziwnego w tym, że to pomieszczenie jest tak ważne dla całego naszego mieszkania. Dobrze jest zatem postarać się przy jego urządzaniu

Obecnie w salonach stawia się na minimalizm. Oznacza to, że w pomieszczeniu znajdować się muszą podstawowe meble, a oprócz nich kilka wyrazistych drobiazgów. Nie warto stawiać tutaj na ilość. Jeden konkretny i bardzo charakterystyczny element z pewnością zastąpi wiele różnych detali, które na przykład nie będą ze sobą w ogóle współgrały lub będą przytłaczające.

Jeżeli nasz salon jest naprawdę duży to warto podzielić go na część jadalną, która będzie się łączyć z kuchnią oraz część, którą przeznaczymy tylko i wyłącznie na cele relaksacyjne. Wiele osób mimo wszystko decyduje się na zatarcie granic pomiędzy tymi dwoma sferami. Pozwala to iść zgodnie z duchem czasu, jednak decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, aby współgrały one ze sobą i nadal spełniały swoje odmienne funkcje.

W salonie podstawowym meblem powinna być duża i wygodna kanapa, idealna na spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Natomiast w części kuchennej stwórzmy przestrzeń do swobodnego gotowania i spożywania posiłków, pamiętając o współgrających barwach i pasującym do siebie wyposażeniu. Zaplanowanie i połączenie tych pomieszczeń może okazać się nie tylko bardzo praktyczne ale też modne i nowoczesne.

Otwierać kuchnię czy nie?

Chcesz mieć otwartą kuchnie? Proszę bardzo! To rozwiązanie sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało na większe i może wpłynąć pozytywnie na funkcjonalność. Jeżeli już się na to decydujemy to pamiętajmy, by zachować połączone pomieszczenia w podobnej stylistyce. Nie chodzi jednak o to, aby na przykład meble w obu tych częściach były identyczne.

Jeżeli chcemy, aby pomieszczenia te były od siebie nieco oddzielone to możemy przegrodzić je stawiając na przykład stół i krzesła. Dobrym rozwiązaniem może się okazać również ułożenie sofy tyłem do kuchni lub podwieszenie sufitu w którejś z części. Zamiast obniżania fragmentu sufitu możemy go także pomalować.

Jeśli często gotujemy, a aromat różnorodnych potraw jest dość mocny i intensywny, sugerowanym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwieszanych drzwi przejściowych. Dzięki wyzbyciu się konieczności montowania dolnego progu zachowamy jednolity charakter podłoża. Drzwi rozsuwane, zamykane w trakcie gotowania i przyrządzania potraw, będą ograniczały bezpośrednie przenikanie się zapachów w pomieszczeniach. To rozwiązanie pozwala nam też w zależności od potrzeb po prostu zasłonić część kuchenną.

Coś dla relaksu

To najważniejsza część salonu. Jej minimalne wyposażenie to sofa oraz niewielki stolik. W tej części pojawiają się jednak zwykle jedna lub dwie sofy, wygodne fotele i duży stolik kawowy. Salon najczęściej pełni także funkcję pokoju gościnnego, a w przypadku małych wnętrz bywa i sypialnią, dlatego sofa powinna być rozkładana. Zadbaj o to, by miejsce wypoczynku było wygodne i jednocześnie relaksujące.

Warto pamiętać, że stosując pewne zabiegi, można dokonać wizualnej korekty naszego salonu. Meble modułowe  mogą niepotrzebnie ograniczać i tak niewielką przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wydzielenie powierzchni pod zabudowę – ukryte za drzwiami przesuwnymi systemy przechowywania pomogą nam uporać się z organizacją ubrań, dodatków, ale także akcesoriów domowych takich jak deska do prasowania.

Spore znaczenie ma także odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest, zamontować mocniejsze światło nad stołem, a nieco słabsze w części wypoczynkowej. Być może dobrym rozwiązaniem okażą się tym przypadku kinkiety lub lampy stojące.

Źródło: www.prasoweinfo.pl

ikona1234dom_wnetrze4
ikona1234dom_wnetrze4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.