ikona1234dom_wnetrze4
Edyta Nowicka
08/07/2016

Zasłony mają znaczenie

Zasłony pełnią w naszych mieszkaniach znacznie większą rolę niż może nam się wydawać. Przy wybieraniu ich warto jednak zwrócić uwagę na to z jakiego materiału są wykonane. Tkanina ma bowiem nie tylko funkcjonalnie, ale i estetycznie wpasowywać się w całe wnętrze

Duże, dzienne pokoje zazwyczaj wyróżniają równie okazałe okna. Często to właśnie w tym pomieszczeniu znajdują się również drzwi balkonowe, a to sprawa, że do wnętrza dostaje się bardzo dużo światła. W tej sytuacji zasłony powinny umożliwiać taką regulację natężenia światła zewnętrznego. Pozwoli to nawet w słoneczne dni spędzać czas z rodziną i czuć się komfortowo.

Znacznie inaczej wygląda sprawa z sypialnią. Ona służy do zupełnie innych celów, a więc odmienne powinno być również zastosowanie zasłon. Przede wszystkim mają nam one pomóc w zachowaniu prywatności, a także zadbać, by rano słońce nie wdzierało nam się do wewnątrz nieproszone. Stanowi to zatem potwierdzenie, że wybierając firanki trzeba zwrócić uwagę na znacznie więcej cech niż tylko walory estetyczne.

Tkaniny dekoracyjne mają wiele praktycznych zastosowań. Wykonuje się z nich firany, zasłony i rolety, a także różnego rodzaju tekstylia dekoracyjne, takie jak poszewki na poduszki czy abażury. Poszczególne tkaniny różnią się nie tylko barwą i wzorami, lecz także strukturą, która zależy od układu nitek wątku i osnowy w splocie. A to przekłada się na właściwości tkaniny – jej grubość, gęstość, elastyczność i przepuszczalność. O atrakcyjności tkaniny dekoracyjnej często decydują subtelne detale w jej strukturze, które wyróżniają dany materiał na tle innych.

Trudno tutaj zawrzeć wszystkie zasady, jakimi warto się kierować przy wyborze tych idealnych firan. Warto jednak zaznaczyć, że tkaniny dekoracyjne w jaśniejszym kolorze (białym, beżowym) powinniśmy wybrać wtedy, gdy zależy nam na subtelnej, nienachalnej stylistyce, nawiązującej do klasycznych rozwiązań aranżacyjnych. Całe pomieszczenie uda nam się ożywić natomiast używając dekoracji okiennych i dodatków tekstylnych o znacznie bardziej wyrazistych barwach. Takie rozwiązania sprawdzają przede wszystkim się w nowoczesnych wnętrzach.

Źródło: 4public

ikona1234dom_wnetrze4
ikona1234dom_wnetrze4

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.