Messner MM 6
Michal Karas
15/03/2020

Kultura bardzo wysoka w Dolomitach

Dolomity kojarzą się z aktywnym wypoczynkiem, ale i tutaj można zaczerpnąć kultury wysokiej. Wysokiej dosłownie, ponieważ istnieje tu muzeum stworzone na wysokości ponad 2 tys. metrów.

Zimą na narty, latem do wspinaczki – włoskie Dolomity są znanym wśród Polaków całorocznym miejscem wycieczek. Od 2015 istnieje tu jednak miejsce wciąż mało rozpoznawalne, będące jednocześnie jednym z cudów architektury.

Stworzony przez Zaha Hadid Architects oddział Messner Mountain Museum jest dosłownie wbity w skałę i przecina ją na wylot. Pozwala nie tylko napawać się niesamowitymi widokami, ale też poznać historię zmagań człowieka z majestatycznymi górami.

Powstałe z inicjatywy Reinholda Messnera, pierwszego zdobywcy wszystkich czternastu światowych 8-tysięczników, muzeum opowiada i pokazuje historię w sposób tak dramatyczny, jak można to sobie wyobrazić.

Od drzwi odwiedzający zanurza się w kompleks jaskiń wydrążonych w skale. Zimny beton architektoniczny symuluje skały, choć wytrzymałością nawet im dorównuje – grube na pół metra ściany tworzą prawdziwy monolit, a jeszcze masywniejsze sufity sprawiają, że masa kamieni nad głowami nie zagraża odwiedzającym.

Jak można spodziewać się po muzeum, mamy tutaj do dyspozycji w sumie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, w tym wystawy oraz niewielką salę kinową. Sedno stanowią jednak trzy odnogi wychodzące promieniście po drugiej stronie zbocza i dające nieprawdopodobny widok na strategiczne miejsca Dolomitów – równie piękny latem i zimą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zaha Hadid Architects

Messner MM 6
Messner MM 6

Komentarze Dodaj komentarz (2)

  1. Ela 07/05/2018 16:16

    CytujSkomentuj

    Imponujące! Genialna architektura i dizajn i te wspaniałe góry. Musi to robić naprawdę ogromne wrażenie na odwiedzających, obawiam się, że z moim lękiem wysokości to podziwianie widoków mogło by się szybko skończyć, ale i tak chętnie bym się wybrała do takiego muzeum ;)

  2. Dagmara 09/05/2018 15:26

    CytujSkomentuj

    Architektura i design bomba to fakt. Co do gór to niestety mam lęk wysokości i pewnie dlatego nigdy jakoś za chodzeniem po górach nie przepadałam. Popatrzeć – OK ;) wejść i nie daj Boże spojrzeć w dół o nieee ;)

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.